środa, 01 kwiecień 2020 17:33

Ortopeda. Czym zajmuje się ortopeda?

Czym zajmuje się ortopeda? Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopedia to bardzo ważna dziedzina medyczna, zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i urazów, związanych z narządami wewnętrznymi. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu szkieletowego, zaburzenia w obrębie stawów, mięśni oraz nerwów to dolegliwości, z jakimi zmaga się na co dzień każdy ortopeda. Wszystkie choroby narządów ruchu są jego specjalizacjami.

 

Na czym polega praca lekarza ortopedy, co leczy?

Lekarz ortopeda zajmuje się leczeniem wszystkich narządów ruchu oraz diagnozowaniem urazów powstałych w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. Jego pacjentami są przeważnie osoby dorosłe, niemniej jednak jest też bardzo dużo dzieci. Do ortopedy zgłaszają się nie tylko osoby z nabytymi chorobami, ale i również z tymi wrodzonymi.

Zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem takich schorzeń jak:

  • choroby kręgosłupa,

  • wady postawy,

  • zmiany przeciążeniowe,

  • jałowe martwice kości,

  • choroby biodra,

  • nowotwory kości,

  • wszelkiego rodzaju urazy (złamania, skręcenia, zwichnięcia).

Lekarz ortopeda ma naprawdę mnóstwo różnych metod leczenia, które są zależne przede wszystkim od choroby pacjenta. Jego praca polega głównie na dokładnym zdiagnozowaniu u chorego, powstawania skutków dolegliwości. Wykonuje on wszelkiego rodzaju prześwietlenia, które pomagają w diagnozie oraz leczeniu. Może on również skierować chorego pacjenta na różnego rodzaju zabiegi, a także rehabilitację.

Specjalizacja ortopedy i uczelnie wyższe w Polsce.

Zdobycie specjalizacji ortopedy wymaga wielu lat ciężkiej pracy, nauki oraz zdobycia odpowiedniego doświadczenia, które w tym przypadku jest niezwykle ważne. Kluczowe jest także wybranie właściwej uczelni, która będzie w stanie przekazać przyszłemu lekarzowi odpowiednie metody leczenia, prawidłowe diagnozy, a także wszystkie podstawowe informacje dotyczące narządów ruchu człowieka. Takich miejsc w dzisiejszych czasach jest naprawdę sporo, jednakże nie wszystkie są tak samo dobrze wyposażone, jak być powinny.

Szukając dobrej wyższej uczelni specjalizującej się w ortopedii, warto zastanowić się nad tymi:

  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,

  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,

  • Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Wszystkie wyżej wymienione uczelnie dysponują profesjonalnym personelem, specjalistycznym sprzętem oraz chęcią przekazania ogromnej wiedzy, oraz doświadczenia wszystkim kandydatom na przyszłych ortopedów.

Specjalizacja ortopedy daje szanse młodemu lekarzowi na dalszy rozwój w zawodzie oraz pozwala na leczenie i diagnozowanie pacjentów z urazami i chorobami związanymi z narządami ruchu. Praca ortopedy nie jest łatwa, jednakże z pewnością bardzo się opłaca. Nie chodzi tutaj o zarobki, tylko pomoc, jaką można nieść pacjentowi cierpiącemu na chorobę.

Ponadto można polecić zawód okulisty i urologa.