środa, 01 kwiecień 2020 17:25

Ginekolog. Czym zajmuje się lekarz ginekolog?

Czym zajmuje się lekarz ginekolog? Czym zajmuje się lekarz ginekolog?

Jak wiadomo, ginekologia to dziedzina medyczna, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem żeńskiego układu płciowego. Jest również związana z położnictwem, dlatego też jej pacjentkami są przede wszystkim kobiety w ciąży. Lekarz ginekolog musi mieć ogromną wiedzę oraz potrafić ją wykorzystać w praktyce.

 

Na czym polega praca specjalisty ginekologa, jakie choroby leczy?

Ginekolog to lekarz zajmujący się problemami oraz dolegliwościami związanymi z układem płciowym. Jego pacjentami są tylko i wyłącznie kobiety w różnym wieku. Wbrew pozorom praca ta nie jest łatwa i wymaga ogromnej odpowiedzialności. Niestety nie każdy jest w stanie nim być, ponieważ jest to bardzo trudny zawód.

Do ginekologa zwracają się kobiety z następującymi objawami:

 • ból w podbrzuszu,

 • bolesne miesiączkowanie,

 • nieregularne cykle miesiączkowe,

 • suchość pochwy,

 • krwawienie podczas stosunku,

 • ból w piersiach,

 • objawy ciąży,

 • kontrola ciąży.

Ginekolog leczy między innymi takie choroby jak infekcje pochwy, polipy macicy, mięśniak macicy oraz zapalenie przydatków. W swoim gabinecie na specjalistycznym fotelu wykonuje badania przy pomocy wziernika. Zajmuje się również wykonywaniem USG przezpochwowego, które pozwala na dokładną ocenę stanu narządów płciowych. U pacjentek w ciąży zajmuje się badaniami prenatalnymi oraz biopsją kosmówki. Ginekolog przed przystąpieniem do jakiegokolwiek badania najpierw przystępują do wywiadu z pacjentką.

Specjalizacja ginekologa i uczelnie wyższe w Polsce.

Jak już wcześniej było wspomniane, ginekolog pełni bardzo ważne oraz niezwykle odpowiedzialne zadanie, które wymaga od niego przede wszystkim wiedzy. Każdy młody lekarz, który chce uzyskać tytuł specjalisty ginekologa, musi nabrać doświadczenia oraz nauczyć się wszystkich podstaw na wyższej uczelni. Zdanie odpowiednich egzaminów też jest niezwykle ważne i daje mu prawo do leczenia pacjentów. Specjalizacja ginekolog może nie jest łatwa do zdobycia, ale jednak możliwa.

W Polsce można znaleźć wiele świetnych uczelni wyższych, na których można zdobyć specjalizację ginekologa. A są nimi między innymi:

 • Pomorski Uniwersytet Medyczny,

 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi,

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Te trzy wyżej wymienione uczelnie są jednymi z najlepszych, które specjalizują się w kształceniu ginekologii oraz położnictwa. Posiadają one najlepszy sprzęt medyczny, a także dysponują ogromną wiedzą oraz doświadczeniem, które jest niezwykle ważne.

Lekarz ginekolog na co dzień pełni bardzo odpowiedzialną pracę, która jest oczywiście niezwykle ceniona. Zmaga się on z różnymi przypadkami, którego czasem są dla niego dosyć trudne. Specjalizacja ginekologa wymaga przede wszystkim ogromnego zaangażowania oraz chęci kształcenia. A może chcesz zostać okulistą lub urologiem?