sobota, 14 marzec 2020 12:46

Urologia. Czym zajmuje się urolog.

Czym zajmuje się urolog Czym zajmuje się urolog

Urologia jest to dziedzina medyczna, zajmująca się budową, fizjologią oraz wszelkiego rodzaju schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także układu moczowego u kobiet. Wizyta u urologa dla większości jest bardzo wstydliwa oraz kłopotliwa i właśnie to najbardziej zniechęca pacjentów do badań. Jednak mimo tego, problemy z nietrzymaniem moczu, czy inne dolegliwości zmuszają do wizyt u lekarza urologi.

 

Na czym polega praca lekarza urologa?

Jak wiadomo, urolog na co dzień zajmuje się diagnozą oraz leczeniem dolegliwości związanych z układem moczowym. Lekarz ten zmaga się z różnorodnymi problemami pacjentów, którzy skarżą się na wiele uporczywych przypadłości. Praca urologa z pewnością nie należy do tych najprzyjemniejszych i najłatwiejszych, ponieważ pełni on bardzo odpowiedzialne zadanie. Diagnozuje i leczy on przede wszystkim wrodzone lub nabyte wady prącia, choroby dotyczące jąder, a także prostaty oraz nerek i pęcherza. Jak już wcześniej było wspomniane lekarz ten, zajmuje się nie tylko dolegliwościami mężczyzn, ale i również kobiet. Jednak w ich przypadku rozwiązuje tylko problemy z układem moczowym.

Lekarz urolog wykonuje również wiele zabiegów operacyjnych, zwłaszcza tych mniej skomplikowanych. W leczeniu pacjentów konsultuje się również z innymi lekarzami, którzy są w stanie pomóc wyleczyć wszystkie dolegliwości.

Specjalizacja urologia i uczelnie wyższe w Polsce.

Obecnie urologia jest bardzo potrzebną dziedziną medyczną, która odgrywa naprawdę ogromną rolę. Mimo że jest to bardzo odpowiedzialna praca, to i tak coraz więcej osób wybiera właśnie tę specjalizację. Dzięki niej każdy potencjalny lekarz urologii będzie w stanie rozpoznać i leczyć choroby oraz wady narządów układu moczowego, narządów płciowych męskich, a także wykonywać wszystkie inne zadania związane z pracą urologa. Oczywiście specjalizacja w tej dziedzinie jest realizowana w ciągu sześciu lat.

W Polsce jest naprawdę wiele świetnych uczelni, zajmujących się specjalizacjami związanymi z urologią. Jedną i najbardziej popularną jest Uniwersytet Jagielloński znajdujący się w Krakowie. Kolejną również bardzo doświadczoną uczelnią jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Oczywiście obecnie można znaleźć naprawdę mnóstwo różnych wyższych uczelni, które reprezentują się przede wszystkim ogromną wiedzą oraz dysponują świetnym sprzętem medycznym.

Lekarz urolog to osoba, która pełni niezwykle ważną oraz pożyteczną funkcję. Posiada ogromną wiedzę, którą ciągle poszerza, oraz nabywa coraz większe doświadczenie. Zgłaszają się do niego osoby cierpiące na różne dolegliwości związane z układem moczowym, a także fizjologią. Warto również pamiętać, że urolog na NFZ leczy tak samo, jak ten, który działa prywatnie, tylko on nie bierze pieniędzy od swoich pacjentów.

Więcej w tej kategorii: Okulista. Czym zajmuje się okulista? »