Choroby układu krążenia to wciąż najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Wprowadzenie programu profilaktycznego może pomóc w zmniejszeniu zachorowalności o 20%. Coraz więcej osób, cierpi na schorzenia związane z układem krążenia, co prowadzi do wysokiej umieralności. Aby temu przeciwdziałać, wprowadzono Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Dzięki niemu, Polacy mogą zadbać o swoje zdrowie poprzez wczesną diagnostykę i zmianę nawyków.
Spis treści
- Czynniki ryzyka
- Jak działa program CHUK?
- Korzyści z udziału w programie
- Jak się zgłosić do programu?
- Szczegóły prawne i realizacja programu
Czynniki ryzyka
Nieodpowiedni styl życia to główna przyczyna problemów z sercem. Wśród kluczowych czynników ryzyka znajdują się:
- niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze i cukry,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu,
- przewlekły stres.
Długotrwałe narażenie na te czynniki prowadzi do takich chorób jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy dyslipidemia. Eliminacja tych zagrożeń znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.
Jak działa program CHUK?
Program skierowany jest do osób w wieku 35-65 lat, które nie mają zdiagnozowanej cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, ani rodzinnej hipercholesterolemii. Głównym celem jest obniżenie o 20% zachorowalności i umieralności z powodu schorzeń układu krążenia.
Realizacja programu obejmuje:
- Przeprowadzenie wywiadu medycznego i oceny stylu życia,
- Badania diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia i badania biochemiczne,
- Ocenę ryzyka zachorowania przez lekarza,
- Zalecenia, które mogą obejmować:
- ponowne badanie za 5 lat,
- edukację zdrowotną,
- skierowanie do specjalisty.
Korzyści z udziału w programie
Udział w programie pozwala na wczesne wykrycie ryzyka zachorowania. Dzięki temu pacjenci mogą skorzystać z bardziej skutecznego leczenia, zanim choroba się rozwinie. Program zapewnia również edukację na temat zdrowego stylu życia, promując:
- prawidłowe nawyki żywieniowe,
- aktywność fizyczną,
- unikanie używek.
Jak się zgłosić do programu?
Wystarczy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub pielęgniarki w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Pacjent powinien jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Szczegóły prawne i realizacja programu
Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie odpowiednich rozporządzeń Ministra Zdrowia. Wszystkie poradnie POZ mają obowiązek przeprowadzania badań w ramach CHUK.
Dbanie o zdrowie serca to inwestycja w przyszłość. Dzięki programowi CHUK możemy wspólnie zmniejszyć ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia i poprawić jakość życia milionów Polaków. Nie zwlekaj - zrób pierwszy krok już dziś.
Źródło: pacjent.gov.pl
Kolonoskopia to ważne badanie przesiewowe, które może uratować życie, a wiele osób nie wie, że można je wykonać bez skierowania i w znieczuleniu ogólnym na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Z tego programu może skorzystać szerokie grono pacjentów, szczególnie tych w grupie podwyższonego ryzyka.
W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost nakładów na opiekę zdrowotną w Polsce, jednakże paradoksalnie nie przekłada się to na poprawę dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów. Z analizy Federacji Przedsiębiorców Polskich, opartej na rocznych sprawozdaniach Narodowego Funduszu Zdrowia, wynika, że pomimo zwiększenia budżetu, kolejki do specjalistów wydłużyły się dramatycznie, a dostęp do nowoczesnych technologii medycznych pozostaje ograniczony.
W odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące nadużywania silnych leków przeciwbólowych, polskie władze zdrowotne zdecydowały się na wprowadzenie nowych regulacji, które mają na celu zaostrzenie zasad wystawiania e-recept na opioidy i inne substancje o wysokim potencjale uzależniającym. Zmiany te wprowadzane są w kontekście zwiększonej ochrony pacjentów oraz ograniczenia możliwości nadużywania przepisów, przez nieuczciwe praktyki w ramach teleporad lekarskich.
Mammografia stanowi jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, które umożliwia wczesne wykrywanie zmian nowotworowych w piersiach. Jest to procedura obrazowania medycznego, dedykowana specjalnie do analizy tkanek piersiowych. Znaczenie tego badania rośnie w kontekście alarmujących statystyk, które wskazują, że rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet.
W ostatnich latach, obserwujemy znaczący wzrost kosztów związanych z zakupem leków na receptę, co ma szerokie implikacje zarówno dla gospodarki, jak i dla indywidualnych budżetów obywateli. Choć często słyszymy o programach darmowych leków, jak te dedykowane seniorom czy dzieciom, rzeczywistość finansowa wielu pacjentów, wygląda znacznie mniej optymistycznie. Leki, które są niezbędne do zachowania zdrowia i życia, niejednokrotnie obciążają domowe budżety.
Znaczące zmiany, czekają pacjentów korzystających z bezpłatnych leków. Projekt ustawy zaprezentowany 1 lipca przez Rządowe Centrum Legislacji, wprowadza nowe zasady w systemie zdrowotnym, które mają na celu ułatwienie dostępu do darmowych leków dla seniorów i dzieci. Do tej pory, przepisanie recepty na leki refundowane, było możliwe tylko podczas wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Nowe przepisy, mają umożliwić wydawanie takich recept także podczas prywatnych konsultacji.
Świadczenie pielęgnacyjne to świadczenie pieniężne, mające na celu pomóc osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy na rzecz opieki nad osobą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.