piątek, 19 czerwiec 2020 17:12

Okulista. Czym zajmuje się okulista?

Czym zajmuje się okulista Czym zajmuje się okulista

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z chorobami oczu i wadami wzroku. Problem ten dotyka nie tylko dorosłych, ale i coraz częściej dzieci. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, które wcale nie muszą zależeć od nas samych. Co prawda długie oglądanie telewizji, czy korzystanie z telefonu nie są korzystne dla oczu, jednak nie zawsze są one powodem choroby oczu, którymi zajmuję się okulista.

 

Na czym polega praca okulisty, jakie choroby oczu leczy?

Jak wiadomo, lekarz okulista zajmuje się wszystkimi problemami i dolegliwościami związanymi z oczami. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jest ich naprawdę sporo i czasem trudno je rozróżnić, gdyż mają bardzo podobne objawy. Okulista codziennie zmaga się z wieloma chorobami pacjentów, które niekiedy mogą być bardzo niebezpieczne. Wiadomo, że niektóre są nabyte, a inne wrodzone. W obu przypadkach da się coś z nimi zrobić, chociaż jest kilka takich, których nie można wyleczyć. Medycyna po prostu nie daje sobie z nimi rady.

Lekarz okulista zajmuje się leczeniem takich chorób i wad oczu jak:

  • Nadwzroczność i krótkowzroczność,

  • Zespół suchego oka,

  • Jaskra,

  • Zaćma,

  • Zwyrodnienie plamki żółtej,

  • Zwyrodnienie ciała szklistego.

Okulista decyduję również o tym, jakie okulary powinien nosić dany pacjent, przepisuje odpowiednie krople do oczu oraz wykonuje wszelkiego rodzaju badania, związane ze wzrokiem. Jego praca jest bardzo wymagająca.

Specjalizacja okulisty i uczelnie wyższe w Polsce.

Każdy przyszły lekarz okulista przed przystąpieniem do zawodu musi zdobyć odpowiednią specjalizację, która dopuści go do wykonywania pracy. Jednak, aby było to możliwe, musi dostać się na wyższą uczelnię, która nauczy go wszystkiego, co powinien wiedzieć każdy okulista. Wiadomo, że zawód ten nie jest łatwy, ale mimo to coraz więcej osób się w nim specjalizuje. Praca może nie jest ciężka, jednak wymaga dużej wiedzy oraz używania odpowiednich metod leczenia, ponieważ każdy pacjent zmaga się z inną dolegliwością.

Specjalizacja okulista można zdobyć na następujących uczelniach wyższych w Polsce:

  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,

  • Gdański Uniwersytet Medyczny,

  • Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Oczywiście w Polsce jest znacznie więcej takich uczelni, niemniej jednak te wyżej wymienione reprezentują się najlepszą opinią. Posiadają profesjonalny sprzęt, oferują najlepszą praktykę oraz dysponują ogromnym zaangażowaniem w edukację każdego z uczniów.

Okulista to zawód z przyszłością, dlatego też coraz więcej osób decyduję się na zdobycie jego specjalizacji. Mimo że praca nie jest łatwa, ale i tak przynosi ogromną satysfakcję. Uczelni wyższych w tym zawodzie jest sporo, dlatego też warto wybrać tą właściwą.