środa, 28 wrzesień 2022 12:22

Zdrowe plecy a praca biurowa: jak dbać o prawidłową postawę?

jak dbać o prawidłową postawę jak dbać o prawidłową postawę fot:pixels

Praca biurowa to zwykle kilka godzin siedzenia przy komputerze w jednej pozycji. Cierpi na tym nie tylko wzrok, ale i plecy. Można jednak uniknąć przykrych konsekwencji siedzącej postawy, wprowadzając do codziennej rutyny kilka zmian. Zobacz, jak zadbać o kręgosłup, by długi czas pozostawały zdrowe!

 

Dlaczego plecy bolą, gdy pracuje się w pozycji siedzącej?

Kręgosłup z natury nie jest przystosowany do długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej. Siedzenie przed komputerem powoduje przeciążenia stawów i mięśni, ponieważ przez zbyt długi czas pozycja ciała jest nienaturalna. Fizjoterapeuci mówią, że te przeciążenia spowodowane są między innymi wielokrotnie powtarzanymi mikroruchami, takimi jak pisanie na klawiaturze czy klikanie w myszkę.

Jak dbać o plecy, jeśli pracujesz na siedząco?

Siedząca praca może być bardzo obciążająca dla kręgosłupa, szczególnie jeśli od początku się o niego nie zadba. Co można zrobić, by na co dzień dbać o prawidłową postawę?

  • Zapewnij sobie ergonomiczne stanowisko pracy

Ergonomiczne stanowisko pracy oznacza przestrzeń do pracy zorganizowaną w taki sposób, by znalazło się w niej miejsce na biurko i wygodne krzesło. O ile w biurach najczęściej nie jest to problemem, o tyle przy pracy zdalnej w domu nie każdy o tym pamięta. Zarówno biurko, jak i krzesło powinny mieć wysokość odpowiednią do wzrostu osoby siedzącej. Osobom o wzroście około 170 cm zaleca się blat wysoki na 72-75 cm, a wyższym – 80-85 cm. Pilnuj także, byś siedział przy biurku wyprostowany.

  • Rób krótkie przerwy w trakcie pracy

Przynajmniej raz na godzinę zrób sobie od 2 do 5 minut przerwy i odejdź od biurka. W jej trakcie wstań i się rozruszaj, np. rozciągając szyję i przyciągając głowę do boków, unosząc ręce nad głowę albo wykonując skłony. Dodatkowo, wprowadź do codziennej biurowej rutyny jak najwięcej ruchu: wchodź do biura schodami, a drukując dokumenty przestępuj z nogi na nogę.

  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną

O kręgosłup dba się również po pracy – poprzez regularne treningi. Osoby pracujące w pozycji siedzącej szczególnie powinny wzmacniać mięśnie, które podczas siedzenia się po prostu rozleniwiają. Optymalna aktywność to treningi 2-3 razy w tygodniu. Ich rodzaj nie ma znaczenia, sprawdzi się zarówno joga, rower, jak i siłownia czy bieganie.

  • Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Jeśli odczuwasz dokuczliwy ból pleców, który nie ustępuje, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pakiety medyczne i profilaktyczne, a w nich – dostęp do wielu specjalistów znajdziesz na PZU Zdrowie. Pomocna może być także wizyta u fizjoterapeuty, który na pewno zaleci odpowiednie ćwiczenia na bolące plecy albo sam zaproponuje rehabilitację.

Kręgosłup, który przez kilka godzin znajduje się w pozycji siedzącej, może szybko dać się we znaki i po prostu zacząć boleć. Z tego względu, warto dbać o jego komfort w trakcie każdego dnia pracy. Dzięki temu przez długi czas będzie sprawny, a tobie nie będzie grozić przewlekły i uciążliwy ból, który w wielu przypadkach uniemożliwia pracę!