Meble laboratoryjne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Najbardziej optymalnym momentem planowania mebli laboratoryjnych jest moment planowania przeznaczenia budynku, w momencie, kiedy grupa architektów wykonuje rysunki nowego miejsca. Rozpoczęcie pracy przez architektów w momencie „kreślenia” planów pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na kolejnych etapach budowy. Na rynku są firmy, które posiadają w swoim portfolio systemy mebli laboratoryjnych, które dają szeroką możliwość adaptacji pomieszczeń w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia danej przestrzeni. Taki system wymaga wyprowadzenia instalacji elektrycznej / gazowej i innych niezbędnych tylko w jednym punkcie laboratorium a rozprowadzenie po niezbędnych miejscach laboratorium odbywa się w systemie instalacji podsufitowych a sprowadzenie w kierunku blatów roboczych odbywa się w systemie przestawnych kolumn sufitowych. Tak zaaranżowane miejsce pracy jest niebywale elastyczne i pozwala na nieograniczoną aranżację.
Po odpowiedniej aranżacji miejsca pracy, miejsca poboru mediów i gazów kolejnym etapem jest wybór mebli, materiałów, z jakich zostaną wykonane oraz odpowiednie umiejscowienie sprzętu dodatkowego tak, aby praca była ergonomiczna i wydajna. Materiał wykonania mebli, a przede wszystkim blatów jest bardzo istotny i powinien również być dostosowany do charakteru prac w danym miejscu. Nie każdy materiał jest przystosowany do danych analiz np. badania mikrobiologiczne powinny być bezwzględnie wykonywane na bardzo gładkich powierzchniach przystosowanych do bardzo częstego zmywania i dezynfekcji jak np. żywica fenolowa, ceramika.
Wybierając poszczególne materiały do wytworzenia mebli warto skorzystać z porad ekspertów – firm, które, na co dzień doradzają i produkują meble specjalistyczne.
meble labolatoryjne Danlab
Blaty do pracy wykonuje się z wielu rodzajów materiałów np. ceramika, żywica fenolowa, żywica epoksydowa, konglomerat kwarcowo – granitowy, polipropylen, szkło, laminat postforming. Optymalny dobór materiałów do wykonania mebli jest istotny również z punktu ekonomicznego, gdyż rozbieżność cenowa pomiędzy poszczególnymi materiałami jest ogromna – od kilkuset złotych za metr kwadratowy blatu z postformingu aż po ok. 4 tys. zł dla blatu wykonanego z ceramiki monolitycznej, dlatego też warto skorzystać z porad ekspertów przed przystąpieniem do wyposażenia.
Pod blatem laboratoryjnym znajduje się przestrzeń do zabudowy i wykorzystania do składowania swoich najpotrzebniejszych elementów codziennej pracy – naczyń, próbek, wyników i opracowań. Blaty mogą stanowić niezależną konstrukcję opartą o stelaże (stelaże mogą być wykonane, jako stelaże typu A, C lub H) lub stanowić zwieńczenie szafek laboratoryjnych – stanowiąc ich nieodłączną konstrukcję. Szafki w zależności od przeznaczenia mogą być wyposażone w drzwiczki, szuflady, cargo. W przestrzeni pod blatami należy również wziąć pod uwagę miejsca do pracy siedzącej, w których można swobodnie usiąść i pracować.
Planując przestrzeń laboratoryjną należy przeanalizować zasadność i konieczność szafek wiszących, nadstawek i przystawek oraz półek. Wolno stojące szafy i regały w laboratoriach to kolejny element wyposażenia – przeznaczone do przechowywania większych ilości materiału, próbek i dokumentów.
W niektórych laboratoriach niezbędne jest również wstawienie specjalistycznej „szafy odciągowej” – dygestorium. Dygestorium pozwala przeprowadzać szereg badań, których efekt nie jest znany (i by zabezpieczyć badacza przed ewentualnymi negatywnymi ich skutkami), eksperymentów, w wyniku których powstają mieszaniny wybuchowe lub w wyniku których powstają gazy szkodliwe, lub o nieprzyjemnych zapachach.
Stworzenie odpowiedniej przestrzeni pracy w laboratorium nie jest sprawą łatwą. Warto skorzystać z firm specjalistycznych, które pomogą, doradzą i zaplanują przestrzeń z użyciem odpowiednich materiałów. Jedną z takich firm jest firma Danlab, która od wielu lat profesjonalnie wspomaga i doradza w doborze odpowiedniego asortymentu.