czwartek, 08 grudzień 2022 17:52

USG jamy brzusznej w trosce o twoje zdrowie

USG jamy brzusznej USG jamy brzusznej Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Na zdrowie wpływa wiele czynników, takich jak choćby aktywność fizyczna oraz dobrze zbilansowana dieta. Nieodłącznym elementem profilaktyki są zarówno badania laboratoryjne, jak i pozostałe.

Wśród nich należy wymienić USG jamy brzusznej, które pozwala zobrazować wiele narządów oraz ocenić ich funkcjonalność. Poznaj najważniejsze szczegóły charakteryzujące badanie USG jamy brzusznej!

USG brzucha - poznaj badanie!

USG jamy brzusznej to bezinwazyjne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które umożliwia sprawdzenie struktury i funkcji wielu narządów. USG jamy brzusznej wykonywane jest zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci w celu kontroli narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Wśród nich należy wymienić: wątrobę z pęcherzykiem żółciowym i drogami żółciowymi, trzustkę, śledzionę, nerki i nadnercza, pęcherz oraz narządy miednicy mniejszej. W przypadku płci męskiej to prostata, natomiast u płci damskiej - macica i jajniki. Do wykonania USG jamy brzusznej wykorzystuje się urządzenie, jakim jest ultrasonograf. To specjalistyczny aparat, który opiera na znanych zjawiskach fizycznych. To dość powszechne urządzenie, dlatego też cena USG jamy brzusznej jest korzystna dla wielu pacjentów.

Dlaczego wykonuje się badanie USG jamy brzusznej?

Wielu pacjentów zastanawia się, dlaczego wykonuje USG jamy brzusznej? Wskazaniem do badania są między innymi: krwawienia z przewodu pokarmowego, różnego typu bóle brzucha, wymioty, wyczuwalne palpacyjnie guzy, powiększenia obwodu brzucha, biegunka lub gorączka. Dodatkowym atutem badania jest możliwość zarejestrowania w czasie rzeczywistym wielkości, funkcji oraz struktury ocenianych narządów. W prosty i nieinwazyjny sposób badanie USG jamy brzusznej pozwala wykryć choćby: kamicę pęcherzyka żółciowego, kamienie nerkowe, wady wrodzone i szereg innych. Jednocześnie USG brzucha pozwala w bezinwazyjny i bezbolesny sposób zbadać pacjenta, dzięki czemu badanie to można wykonać u niemal każdej osoby. Badanie jest bezpieczne, dlatego też można je powtarzać w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza kierującego. Warto również podkreślić, że badanie USG brzucha wykonuje lekarz specjalista.

Przygotuj się do badania USG jamy brzusznej

Przed badaniem USG jamy brzusznej należy się właściwie przygotować, ponieważ w jego trakcie będą oceniane narządy układu moczowego i pokarmowego. Dlatego też zaleca się wprowadzenie lekkostrawnej i niskotłuszczowej diety przed badaniem. Najlepiej, gdy dieta zostanie rozpoczęta już dwa dni wcześniej niż planowane USG brzucha. W tym czasie warto unikać również: napojów gazowanych, grochu, kapusty kiszonej i fasoli. Należy unikać palenia papierosów oraz żucia gumy, zwłaszcza w dniu badania USG jamy brzusznej. W niektórych przypadkach zalecane jest przyjęcie preparatów zawierających symetykon, który w skuteczny sposób usunie gazy z przewodu pokarmowego. Dobre przygotowanie jest bardzo ważne. Dzięki temu uzyskany obraz w czasie badania jest w pełni diagnostyczny.

Należy pamiętać, że na badanie należy udać się na czczo. Dlatego też zaleca się zachowanie 6-8 godzinnej przerwy w posiłkach przed USG brzucha. Dozwolone jest spożywanie wody, aby organizm był dobrze nawodniony. Natomiast godzinę przed badaniem należy wypić większą ilość wody i nie oddawać moczu, ponieważ właściwe wypełnienie pęcherza moczowego umożliwi jego ocenę. Są to ogólne wytyczne, jakie stosuje większość placówek medycznych. Pamiętaj, że regularne badania, w tym USG jamy brzusznej to skuteczny sposób na zachowanie dobrego zdrowia na długi czas.