W dzisiejszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące rezonansu magnetycznego – czym jest ten rodzaj badania, kiedy należy je wykonać i jak przebiega? Dowiedz się już dziś!
Czym jest rezonans magnetyczny i jak przebiega badanie?
Rezonans magnetyczny to badanie, podczas którego wykorzystuje się technikę obrazowania medycznego za pomocą pola magnetycznego i komputerowo przesyłanych fal radiowych. Efekt jest bardzo szczegółowy i dokładnie pokazuje stan narządów i tkanek w całym ciele. Dzięki temu możemy kompleksowo się przebadać. Samo badanie trwa od 20 do 60 minut i należy się do niego odpowiednio przygotować.
Pacjent w czasie rezonansu znajduje się w specjalnym tunelu magnesowym i przez całe badanie ma kontakt z personelem przez mikrofon i włącznik umożliwiający przywołanie technika. W pomieszczeniu panuje temperatura około 20 °C, a badanie dzieli się na kilka sekcji, spośród których każda trwa po parę minut. Nie ma konieczności rozbierania się do rezonansu magnetycznego, jednak konieczne jest pozbycie się wszystkich metalowych elementów. Co ważne, badanie jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, gdyż nie stosuje się w nim promieniowania rentgenowskiego. Jednak towarzyszą mu głośne i nieprzyjemne dźwięki, dlatego warto się na nie przygotować.
Kiedy wykonać rezonans magnetyczny – wskazania i przeciwwskazania do badania
Rezonans magnetyczny jest zalecany w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim badanie to jest wykorzystywane do przeprowadzenia szerokiej diagnostyki chorób dotyczących układu nerwowego, w tym guzów i zmian nowotworowych. Ponadto jest zalecane w przypadku zlokalizowania stanów zapalnych i urazów miękkich tkanek, również chorób naczyniowych i wszelkich zmian w obrębie układu mięśniowego i szkieletowego. Za pomocą rezonansu można wykryć choroby serca, płuc, nowotwory mózgu i wiele innych problemów zdrowotnych.
Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia elektroniczne i elektryczne, wśród których można wymienić kardiostymulator, metaliczne elementy w gałce ocznej, neurostymulatory i klipsy wewnątrzczaszkowe. Ponadto przeciwwskazaniem jest klaustrofobia, implanty ortopedyczne, tatuaże, protezy, pompa insulinowa, metalowe ciała obce w tkankach miękkich, jaskra, ciąża i sztuczne zastawki serca.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?
Przygotowanie do rezonansu magnetycznego w MR Diagnostic opiera się na takich samych zasadach jak w innych placówkach. Tak jak wspomnieliśmy w powyższej części artykułu, na badanie należy założyć ubranie pozbawione metalowych elementów (w tym m.in. guzików czy zamów błyskawicznych). Ponadto przed wejściem do tunelu magnesowego konieczne jest zdjęcie spinek, zegarków, biżuterii, aparatu słuchowego oraz pozostawienie telefonu komórkowego. W przypadku badania głowy konieczne jest także zmycie makijażu.
Na dwie godziny przed badaniem nie należy jeść, a w przypadku rezonansu magnetycznego wykonywanego w znieczuleniu należy pozostać całkowicie na czczo, również bez przyjmowania płynów, przez co najmniej 6 godzin przed badaniem, a także należy opróżnić pęcherz moczowy tuż przed. Po rezonansie do typowych objawów, które mogą być odczuwane przez pacjenta, zalicza się ból głowy i uczucie gorąca, jednak szybko mijają.