sobota, 17 grudzień 2022 14:33

Czym charakteryzują się igły motylki? Rodzaje igieł do pobierania krwi

igły motylki igły motylki Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Igły motylki to sprzęt medyczny stosowany w przypadkach, gdy pacjentowi należy podawać stałe leki formą dożylną. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jakie obecnie igły stosuje się w systemie ochrony zdrowia! 

 

  1. Jakie są obecnie najpopularniejsze metody pobierania krwi? 
  2. Rodzaje nowoczesnych igieł do pobierania krwi 
  3. Igły motylki — cechy produktu 
  4. W jakich warunkach można bezpieczenie pobierać krwi?
  5. O czym warto pamiętać, jeśli mdleje się na widok krwi?
  6. Jak przygotować się do pobierania krwi?
  7. Czego warto unikać przed pobieraniem krwi?

Igły motylki to rozwiązanie pozwalające poprawić komfort pacjenta, który z różnych powodów wymaga podawania leków drogą podskórną. Jest to opcja wygodna, bezpieczna oraz bardzo skuteczna. Może być stosowana także u małych dzieci. 

 

Jakie są obecnie najpopularniejsze metody pobierania krwi? 

Obecnie najpopularniejszą metodą jest bezpośrednie nakłucie żyły kończyny górnej z wykorzystaniem nowoczesnych mechanizmów próżniowych. 

Rodzaje nowoczesnych igieł do pobierania krwi 

Obecnie na rynku spotkać można szereg nowoczesnych akcesoriów, takich jak igły motylki oraz mechanizmy do próżniowego pobierania krwi. Niezależnie od tego, czy ich przeznaczeniem jest podawanie leków, czy pobieranie krwi, mają za zadanie maksymalnie zadbać o komfort pacjenta. 

Igły motylki — cechy produktu 

Nowoczesne oraz w pełni bezpieczne igły motylki pozwalają znacznie usprawnić podawanie leków. Zwłaszcza w przypadku pacjentów cierpiących na nudności oraz wymioty, droga dożylna jest najlepszym wyborem. 

Igły typu motylek charakteryzują się dwoma skrzydełkami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Pozwalają one o wiele łatwiej oraz sprawniej założyć wkłucie, oraz przytwierdzić igłę do skóry. Całość na koniec jest mocowana plasterkami, które w przypadku małych pacjentów mogą mieć różne kolory oraz grafiki. Pozwala to oswoić dziecko z przykrą procedurą. 

Dodatkowo igła tego typu wyposażona została w gumowy wężyk z portem. Jest to najprostsza droga do podawania leków. Najczęściej igłę z motylkiem umieszcza się w okolicy podobojczykowej lub nadbrzusza. Konieczne jest pamiętanie o tym, aby igłę tego typu wkłuć prostopadle do osi ciała. 

W jakich warunkach można bezpieczenie pobierać krwi?

Igły do pobierania krwi usprawniają cały proces, lecz zarówno pacjent, jak i personel medyczny zobowiązany jest do przestrzegania kilku kluczowych zasad bezpieczeństwa. Dbanie o higienę, środki ostrożności oraz prawidłowe obchodzenie się z wydzielinami pozwala zminimalizować ryzyko zakażeń. 

O czym warto pamiętać, jeśli mdleje się na widok krwi?

Podczas pobierania krwi wiele osób odczuwa dyskomfort, zawroty głowy oraz mdleje. W takiej sytuacji warto skorzystać z prawa do pobierania krwi w pozycji leżącej. Zawsze warto również uprzedzić personel o takiej ewentualności. 

Jak przygotować się do pobierania krwi?

Nowoczesne igły do pobierania krwi pozwalają znacząco ograniczyć dyskomfort wiążący się z pobieraniem krwi. Niemniej jednak nie zwalnia to pacjenta z prawidłowego przygotowania się do badania. 

W zależności od typu analizowanych wskaźników konieczne może okazać się przybycie do laboratorium na czczo. Najlepszą porą na przeprowadzenie badania są godziny poranne, najlepiej około 12 godzin po ostatnim posiłku. 

Przed przyjściem do laboratorium należy wypić szklankę wody. 

Czego warto unikać przed pobieraniem krwi?

W dni poprzedzające badanie koniecznie trzeba unikać spożywania alkoholu, natomiast w ciągu doby bezpośrednio przed pobraniem należy zrezygnoważ z intensywnego wysiłku fizycznego.