wtorek, 22 wrzesień 2020 09:21

Szafka przyłóżkowa - funkcjonalny dodatek dla bezpieczeństwa pacjentów

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Szafka do łóżka rehabilitacyjnego Szafka do łóżka rehabilitacyjnego

Jak głosi stare porzekadło „choroba nie wybiera”, oznacza to, że bez względu na pozycję, wiek, stan majątkowy, a także płeć, zachorować może każdy. Pogorszenie się stanu zdrowia nierzadko następuje nagle, czasami trwa długo, czasem krócej, ale przeważnie każda taka sytuacja wymaga leżenia w łóżku i przyjmowania lekarstw.

W zależności od rodzaju schorzenia, chory może być bardziej lub mniej unieruchomiony, dlatego, skoro nie możemy przewidzieć jakie schorzenia objawią się u pozornie zdrowych osób, zadbajmy, by czas rekonwalescencji, a także – gdy jest to konieczne - okres rehabilitacji był w miarę możliwości jak najmniej uciążliwy, zarówno dla pacjenta, jak i jego opiekuna czy rehabilitanta.

Podstawowym wyposażeniem pokoju chorych, sal szpitalnych i gabinetów rehabilitacyjnych są odpowiednie łóżka rehabilitacyjne – tego typu mebel powinien być postawiony w taki sposób, by dostęp do przynajmniej jego trzech krawędzi, był jak najmniej ograniczony. Łóżko rehabilitacyjne odgrywa bardzo ważną rolę w opiece nad przewlekle chorym pacjentem dlatego zgodnie z zaleceniami medycznymi, powinno być wyposażone w specjalne mechanizmy, uchwyty i podnoszone burty, by chory samodzielnie lub z niewielką pomocą opiekuna medycznego, mógł w każdej chwili zmienić pozycję swojego ciała, na bardziej dla niego dogodną.


Oprócz specjalnych łóżek niezbędnym ich uzupełnieniem są inne meble o charakterze medycznym. Należą do nich również szafki przyłóżkowe, umożliwiające schowanie rzeczy osobistych pacjenta, jego potrzebnych w wielu sytuacjach drobiazgów, a także pozwalające na ustawienie na ich blacie przekąsek, napojów lub kieliszków z lekarstwami. Szafki medyczne przyłóżkowe to konieczny element wyposażenia sal szpitalnych i pokoi rehabilitacyjnych, są specjalnie projektowane, odznaczają się wytrzymałą konstrukcją, dobrze wyważoną stabilnością oraz wysoką jakością wykonania.


Tego typu meble, usprawnią codzienne czynności przy chorym, a samym pacjentom pozwolą na dużą samodzielność w zakresie korzystania z ich funkcji.

Najważniejsze cechy szafek przyłóżkowych

Zasadniczą cechą wszystkich szafek przyłóżkowych jest ich wielofunkcyjność, łatwa dostępność do półek i szuflad oraz możliwość wysunięcia dodatkowego blatu, celem zwiększenia funkcjonalności szafki medycznej. Ważny jest też materiał użyty do produkcji szafek – najlepsze jest drewno lub materiał drewnopochodny – używany montowana ze względu na trwałość i estetykę oraz odporne na urazy tworzywo sztuczne, z którego produkowane są kółka jezdne do szafek, uchwyty czy zakończenia elementów stalowych.

Szafki powinny mieć przynajmniej jedną, zamykaną drzwiczkami szafkę, oraz praktyczną szufladkę, służącą do schowania w niej drobniejszych lub mnie potrzebnych przedmiotów, oraz dodatkową, otwartą półkę pod blatem, umożliwiającą odłożenie przedmiotów często używanych. Można do nich zaliczyć takie przedmioty jak: okulary, książkę do czytania czy telefon. Na niższej półce nie będą przeszkadzać, a zawsze znajdą się pod ręką.
Następną, nie mniej ważną cechą jest ich wysokość – szafki powinny być dostosowane gabarytami do wysokości łóżka, na tyle, by pacjent, leżąc, mógł bez problemu dosięgnąć jej zawartości. Z tego powodu, szafki przyłóżkowe produkowane są na wymiar, najczęściej są wyższe i zaopatrzone w jezdne kółeczka, pozwalające na przestawianie szafki w dowolny punkt pokoju.

Czy szafka z regulowanym blatem to tylko dodatek?

Spośród dostępnych modeli szafek medycznych, przeznaczonych do ustawiania przy łóżkach rehabilitacyjnych, możemy wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • szafka przyłóżkowa z blatem, wykonana w prostym i tradycyjnym designie, zaopatrzona w zamykane drzwiczkami półki i niewielką szufladkę oraz dodatkową, z jednej strony otwartą półkę,
  • szafka z szufladką, zamykaną półką, półką otwartą z obydwu stron oraz dodatkowym, rozkładanym blatem, zamontowanym z boku mebla. Blat jest zaopatrzony w mechanizm, pozwalający na ustawienie blatu w pionie i poziomie, na różnych wysokościach i pod różnym kątem nachylenia,

  • stolik służący do wygodnego spożywania posiłków – posiada mechanizm umożliwiający ustawienie odpowiedniej wysokości blatu oraz jego nachylenia. Dodatkiem tego typu stolika, jest nieruchoma, niewielka półka, zamontowana tuż obok mobilnego blatu, na której można ustawić szklankę z napojem lub inny, potrzebny przedmiot. Stoliki do posiłków występują w kilku modelach, niektóre posiadają niską barierkę wokół nieruchomej półeczki, inne są bez dodatkowych elementów.

Szafka do łóżka rehabilitacyjnego

Szafka do łóżka rehabilitacyjnegoSzafki przyłóżkowe z regulowanym blatem oraz możliwością nachylenia go pod różnymi kątami znakomicie sprawdzą się przy obłożnie lub przewlekle chorych. Dzięki praktycznemu i prostemu w obsłudze mechanizmowi, blat można ustawić na dowolną wysokość oraz nachylić go tak, by pacjent mógł bezpiecznie spożyć posiłek czy czytać książkę. Ta funkcja sprawdzi się także przy korzystaniu przez pacjenta z urządzeń mobilnych.
Wszystkie szafki i stoliki posiadają cztery jezdne kółka zamontowane na solidnym, stalowym stelażu. Kółka, podobnie jak cały mebel, zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości i trwałości i są odporne na wiele niekorzystnych czynników.
Warto zauważyć, że dwa z czterech kółeczka posiadają blokady, unieruchamiające całą szafkę w ustawionej pozycji. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z szafki szpitalnej, zarówno przez pacjenta, jak i opiekuna medycznego.

Wybierając tego typu meble do placówek medycznych, prywatnych klinik czy gabinetów rehabilitacyjnych należy zwrócić uwagę na ich estetykę, rozmiary oraz funkcjonalność. Szafki szpitalne z regulowanym platem i mobilne stoliki są niezastąpionym elementem dodatkowym, sprawdzą się w wielu sytuacjach, gdzie istnieje konieczność posiadania pod ręką wielu przedmiotów codziennego użytku.


Szafki medyczne, zarówno klasyczne, jak i z ruchomym blatem występują w przyjemnej dla oka kolorystyce. Każdy mebel wykonany jest bardzo starannie, ze szczególną dbałością o nawet najdrobniejsze detale.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.