wtorek, 22 wrzesień 2020 09:21

Szafka przyłóżkowa - funkcjonalny dodatek dla bezpieczeństwa pacjentów

Szafka do łóżka rehabilitacyjnego Szafka do łóżka rehabilitacyjnego

Jak głosi stare porzekadło „choroba nie wybiera”, oznacza to, że bez względu na pozycję, wiek, stan majątkowy, a także płeć, zachorować może każdy. Pogorszenie się stanu zdrowia nierzadko następuje nagle, czasami trwa długo, czasem krócej, ale przeważnie każda taka sytuacja wymaga leżenia w łóżku i przyjmowania lekarstw.

W zależności od rodzaju schorzenia, chory może być bardziej lub mniej unieruchomiony, dlatego, skoro nie możemy przewidzieć jakie schorzenia objawią się u pozornie zdrowych osób, zadbajmy, by czas rekonwalescencji, a także – gdy jest to konieczne - okres rehabilitacji był w miarę możliwości jak najmniej uciążliwy, zarówno dla pacjenta, jak i jego opiekuna czy rehabilitanta.

Podstawowym wyposażeniem pokoju chorych, sal szpitalnych i gabinetów rehabilitacyjnych są odpowiednie łóżka rehabilitacyjne – tego typu mebel powinien być postawiony w taki sposób, by dostęp do przynajmniej jego trzech krawędzi, był jak najmniej ograniczony. Łóżko rehabilitacyjne odgrywa bardzo ważną rolę w opiece nad przewlekle chorym pacjentem dlatego zgodnie z zaleceniami medycznymi, powinno być wyposażone w specjalne mechanizmy, uchwyty i podnoszone burty, by chory samodzielnie lub z niewielką pomocą opiekuna medycznego, mógł w każdej chwili zmienić pozycję swojego ciała, na bardziej dla niego dogodną.


Oprócz specjalnych łóżek niezbędnym ich uzupełnieniem są inne meble o charakterze medycznym. Należą do nich również szafki przyłóżkowe, umożliwiające schowanie rzeczy osobistych pacjenta, jego potrzebnych w wielu sytuacjach drobiazgów, a także pozwalające na ustawienie na ich blacie przekąsek, napojów lub kieliszków z lekarstwami. Szafki medyczne przyłóżkowe to konieczny element wyposażenia sal szpitalnych i pokoi rehabilitacyjnych, są specjalnie projektowane, odznaczają się wytrzymałą konstrukcją, dobrze wyważoną stabilnością oraz wysoką jakością wykonania.


Tego typu meble, usprawnią codzienne czynności przy chorym, a samym pacjentom pozwolą na dużą samodzielność w zakresie korzystania z ich funkcji.

Najważniejsze cechy szafek przyłóżkowych

Zasadniczą cechą wszystkich szafek przyłóżkowych jest ich wielofunkcyjność, łatwa dostępność do półek i szuflad oraz możliwość wysunięcia dodatkowego blatu, celem zwiększenia funkcjonalności szafki medycznej. Ważny jest też materiał użyty do produkcji szafek – najlepsze jest drewno lub materiał drewnopochodny – używany montowana ze względu na trwałość i estetykę oraz odporne na urazy tworzywo sztuczne, z którego produkowane są kółka jezdne do szafek, uchwyty czy zakończenia elementów stalowych.

Szafki powinny mieć przynajmniej jedną, zamykaną drzwiczkami szafkę, oraz praktyczną szufladkę, służącą do schowania w niej drobniejszych lub mnie potrzebnych przedmiotów, oraz dodatkową, otwartą półkę pod blatem, umożliwiającą odłożenie przedmiotów często używanych. Można do nich zaliczyć takie przedmioty jak: okulary, książkę do czytania czy telefon. Na niższej półce nie będą przeszkadzać, a zawsze znajdą się pod ręką.
Następną, nie mniej ważną cechą jest ich wysokość – szafki powinny być dostosowane gabarytami do wysokości łóżka, na tyle, by pacjent, leżąc, mógł bez problemu dosięgnąć jej zawartości. Z tego powodu, szafki przyłóżkowe produkowane są na wymiar, najczęściej są wyższe i zaopatrzone w jezdne kółeczka, pozwalające na przestawianie szafki w dowolny punkt pokoju.

Czy szafka z regulowanym blatem to tylko dodatek?

Spośród dostępnych modeli szafek medycznych, przeznaczonych do ustawiania przy łóżkach rehabilitacyjnych, możemy wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • szafka przyłóżkowa z blatem, wykonana w prostym i tradycyjnym designie, zaopatrzona w zamykane drzwiczkami półki i niewielką szufladkę oraz dodatkową, z jednej strony otwartą półkę,
  • szafka z szufladką, zamykaną półką, półką otwartą z obydwu stron oraz dodatkowym, rozkładanym blatem, zamontowanym z boku mebla. Blat jest zaopatrzony w mechanizm, pozwalający na ustawienie blatu w pionie i poziomie, na różnych wysokościach i pod różnym kątem nachylenia,

  • stolik służący do wygodnego spożywania posiłków – posiada mechanizm umożliwiający ustawienie odpowiedniej wysokości blatu oraz jego nachylenia. Dodatkiem tego typu stolika, jest nieruchoma, niewielka półka, zamontowana tuż obok mobilnego blatu, na której można ustawić szklankę z napojem lub inny, potrzebny przedmiot. Stoliki do posiłków występują w kilku modelach, niektóre posiadają niską barierkę wokół nieruchomej półeczki, inne są bez dodatkowych elementów.

Szafka do łóżka rehabilitacyjnego

Szafka do łóżka rehabilitacyjnego



Szafki przyłóżkowe z regulowanym blatem oraz możliwością nachylenia go pod różnymi kątami znakomicie sprawdzą się przy obłożnie lub przewlekle chorych. Dzięki praktycznemu i prostemu w obsłudze mechanizmowi, blat można ustawić na dowolną wysokość oraz nachylić go tak, by pacjent mógł bezpiecznie spożyć posiłek czy czytać książkę. Ta funkcja sprawdzi się także przy korzystaniu przez pacjenta z urządzeń mobilnych.
Wszystkie szafki i stoliki posiadają cztery jezdne kółka zamontowane na solidnym, stalowym stelażu. Kółka, podobnie jak cały mebel, zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości i trwałości i są odporne na wiele niekorzystnych czynników.
Warto zauważyć, że dwa z czterech kółeczka posiadają blokady, unieruchamiające całą szafkę w ustawionej pozycji. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z szafki szpitalnej, zarówno przez pacjenta, jak i opiekuna medycznego.

Wybierając tego typu meble do placówek medycznych, prywatnych klinik czy gabinetów rehabilitacyjnych należy zwrócić uwagę na ich estetykę, rozmiary oraz funkcjonalność. Szafki szpitalne z regulowanym platem i mobilne stoliki są niezastąpionym elementem dodatkowym, sprawdzą się w wielu sytuacjach, gdzie istnieje konieczność posiadania pod ręką wielu przedmiotów codziennego użytku.


Szafki medyczne, zarówno klasyczne, jak i z ruchomym blatem występują w przyjemnej dla oka kolorystyce. Każdy mebel wykonany jest bardzo starannie, ze szczególną dbałością o nawet najdrobniejsze detale.