poniedziałek, 31 sierpień 2020 17:24

Ile kosztuje aparat słuchowy i od czego zależy cena?

Aparaty słuchowe Aparaty słuchowe

W przypadku problemów ze słyszeniem, aparat słuchowy staje się niezbędnym rozwiązaniem umożliwiającym normalne, sprawne funkcjonowanie. Rynek tych urządzeń dynamicznie się rozwija – do dyspozycji mamy coraz to nowsze modele wyposażone w innowacyjne funkcje. Wraz z postępem technologicznym zmianie ulegają także ceny aparatów słuchowych. Koszt, jaki musimy ponieść, to jednak suma kilku czynników.

 

Ile kosztuje aparat słuchowy?

Ceny aparatów słuchowych różnią się przede wszystkim zależnie od klasy.

  • Za wariant podstawowy zapłacimy kilkaset złotych, jednak takie urządzenia najczęściej posiadają niewiele funkcjonalności, mają przeciętne parametry techniczne i zwykle mogą być wykorzystywane jedynie przy niewielkich ubytkach słuchu.

  • Model typu standard to wydatek rzędu 3-6 tys. zł. Takie aparaty są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, mają liczne usprawnienia ułatwiające odbieranie dźwięków w różnym otoczeniu akustycznym i pozwalają na indywidualne dostosowanie szeregu opcjonalności.

  • Za aparaty słuchowe typu premium musimy zapłacić około 7 do nawet około 10 tys. zł. Cena, choć może wydawać się wysoka, przekłada się na najwyższą jakość wrażeń słuchowych, nieporównywalny komfort użytkowania i liczne opcje umożliwiające pełną regulację dostosowaną do prowadzonego trybu życia. Cechuje je niewielka waga i minimalistyczny design, mnogość systemów ułatwiających słyszenie w najróżniejszych warunkach (wielokierunkowe, z odległości, w dużym hałasie, na wietrze itp.) czy automatyczne dopasowywanie się do bieżącego otoczenia dźwiękowego.

Szukasz dobrego aparatu słuchowego? Nie przepłacaj! Sprawdź atrakcyjną ofertę na https://www.brandvital.eu/aparaty-sluchowe/ 

Co składa się na cenę aparatu słuchowego?

Koszt aparatu słuchowego należy odróżnić od ceny jego sprzedaży. Ta ostatnia stanowi nawet 75% kwoty, jaką musimy zostawić w sklepie. W praktyce oznacza to, że większym wydatkiem niż sam aparat są koszty związane m.in. z wytworzeniem lub, w przypadku dystrybutorów, zakupem urządzenia, jego promocją czy procesem sprzedaży, który uwzględnia także takie elementy, jak choćby wynagrodzenia dla pracowników. Do tego należy doliczyć planowany zysk producenta lub pośrednika.  

Czynników, które wpływają na cenę aparatu słuchowego jest, jak widać, wiele. Nie oznacza to jednak, że nie możemy szukać sposobów na zmniejszenie wydatku związanego z zakupem, bez rezygnacji z zadowalającej nas jakości.

Cena aparatu słuchowego - brandvital.eu

Cena aparatu słuchowego - brandvital.eu

Jak kupić aparat słuchowy, by nie przepłacić?

Cena tego samego aparatu słuchowego może diametralnie się różnić, nawet w obrębie sklepów zlokalizowanych w tym samym mieście. Nie warto zatem poprzestać na zapoznaniu się z dwoma czy trzema ofertami. Większość sklepów posiada strony internetowe, na których prezentowany jest cennik, z czego warto skorzystać, by wybrać najbardziej korzystną opcję. Dobrym pomysłem jest także telefoniczny czy mailowy kontakt z różnymi firmami z prośbą o przedstawienie zakresu cenowego. Zdarza się, że identyczne parametry mają aparaty różnych marek, zatem dobrze jest cierpliwie poszukać najbardziej atrakcyjnego finansowo rozwiązania.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że znaczenie ma także typ sklepu, do którego się udamy. Najlepszym posunięciem jest zakup aparatu w sklepie, który posiada w asortymencie także inne produkty medyczne. Dlaczego? Otóż w przypadku punktów specjalizujących się jedynie w dystrybucji urządzeń wspomagających słuch, dostępnych produktów jest niewiele, a realna miesięczna sprzedaż to najczęściej kilka sztuk. Pokrycie wspomnianych kosztów prowadzenia działalności i marketingu jest zatem znacznie bardziej problematyczne niż w przypadku sklepów z bogatą ofertą produktową i dużą liczbą dokonywanych transakcji. W drugim przypadku koszty działalności rozkładają się na wszystkie towary, co wpływa na politykę cenową z korzyścią dla klienta.

Pamiętajmy także, że na zakup aparatu słuchowego przysługuje dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a w niektórych przypadkach, także z PFRON. W dobrej jakości sklepach medycznych można uzyskać wsparcie w załatwieniu niezbędnych formalności.