niedziela, 27 wrzesień 2020 13:02

Ruchomy aparat ortodontyczny

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ruchomy aparat ortodontyczny Ruchomy aparat ortodontyczny

Obok najpopularniejszych już od lat, stałych aparatów ortodontycznych, coraz większą przychylność zyskują aparaty ruchome, które również mogą pomóc w leczeniu wad zgryzu. Częściej są one stosowane u dzieci, jednak zdarza się, że wykorzystują je również starsi pacjenci. Warto więc wiedzieć, na czym opiera się zasada działania ruchomego aparatu ortodontycznego.

 

Ruchomy aparat ortodontyczny

Służy on korygowaniu krzywego uzębienia i wad szczęki. Zbudowany jest najczęściej z: akrylu, łuków, śrub, sprężyn, a także klamer które
to utrzymują aparat na zębach we właściwej pozycji. Pozostałe części aparatu mają natomiast za zadanie:

  • poszerzanie łuku zębowego,
  • przesunięcie zęba,
  • przechylenie lub wychylenie zębów,
  • odpowiednie ustawienie szczęk wobec siebie. 

Tym co przemawia za noszeniem ruchomego aparatu jest na pewno to, że jest on prosty w obsłudze i łatwo utrzymać jego higienę. Do tego aparat ruchomy jest tańszy, łatwo dostępny, a do tego jest częściowo refundowany przez NFZ. Jednak pod uwagę należy wziąć to, że da on zadowalające efekty, kiedy pacjent będzie przestrzegał w jego noszeniu dyscypliny. Nieregularne stosowanie aparatu oraz nieprzestrzeganie zaleceń ortodonty znacznie wydłuży leczenie wady zgryzu. Trzeba też wiedzieć, że ruchomy aparat nie sprawdzi się u wszystkich, ponieważ  nie jest skuteczny w leczeniu wszystkich wad zgryzu. Może być też mniej precyzyjny od aparatów stałych.

Zasady działania aparatu ruchomego

Tego typu aparat najlepiej sprawdzi się przy korygowania niewielkich wad zgryzu i defektów w uzębieniu, szczególnie tych które pojawiają się w okresie rozwojowym dziecka. Ruchomy aparat ortodontyczny jest zalecany przede wszystkim dla dzieci w wieku od 4 do 12 roku życia. Noszą je także te osoby dorosłe, u których z różnych przyczyn nie można nałożyć aparatu stałego. Aparat ruchomy może występować w różnych opcjach, ma więc różne zasady działania. Niektóre z nich mają korygować wady zgryzu, inne służą natomiast do utrwalenia efektów leczenia i retencji. U osób dorosłych, jako alternatywę dla aparatu stałego, stosuje się aparaty wyrównujące typu "aligner". Mogą one skutecznie korygować wady zgryzu, a jednocześnie są wygodne bo można je zdejmować podczas jedzenia i szczotkowania zębów.

Kolejnym typem są ruchome aparaty ortodontyczne utrzymujące odstęp. Mają one akrylową podstawę i druciane albo plastikowe odgałęzienia umieszczane pomiędzy zębami. Wśród ruchomych aparatów można spotkać również wyciągi, czyli aparaty do repozycjonowania szczęki. Są one pomocne przede wszystkim w przypadku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Ruchome mogą być także retainery, czyli ekspandery podniebienne służące do poszerzania łuku szczęki górnej. We wczesnym leczeniu ortodontycznym można zastosować aktywator, który pomaga w przesunięciu wyżynających się zębów do wskazanych miejsc w łukach zębowych, a w efekcie w ukształtowaniu prawidłowego zgryzu.

Przy wszystkich typach aparatów ruchomych, do podstawowych zaleceń ich użytkowania należy przede wszystkim ścisła współpraca pacjenta (albo rodziców dziecka) z ortodontą. Aparat musi być bowiem noszony i regulowany zgodnie z jego zaleceniami.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.