Rola nici chirurgicznych w zabiegach dentystycznych
Ekstrakcja zęba po którym zostaje duży zębodół czy przeszczep dziąsła w chirurgii plastycznej, to takie zabiegi, które wymagają założenia szwów. Szycie zbliża brzegi rany, dzięki czemu możliwe jest jej prawidłowe zrośnięcie. Co więcej ułatwia utrzymanie materiałów hemostatycznych, minimalizuje ryzyko infekcji oraz redukuje liczbę powikłań.
Niezwykle ważne jest zatem to, aby podczas wykonywania zabiegu zostały użyte odpowiednie nici. Powinny one być wytrzymałe, gdyż wówczas potrafią dobrze podtrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie. Niedopuszczalne jest, aby użyta przez stomatologa nić była toksyczna oraz drażniąca, gdyż mogłaby ona spowodować infekcję. Użyta podczas zabiegu nic chirurgiczna powinna także cechować się łatwością wiązania węzłów. Bardzo dobrym wyborem są produkty oferowane na stronie internetowej sklep.marrodent.pl. Charakteryzują się one wysoką jakością i zawsze usprawniają szycie ran w jamie ustnej.
Rodzaje nici chirurgicznych a ich zastosowanie
Wyróżnia się nici wchłanialne oraz niewchłanialne. Pierwsze z nich są stosowane wówczas, gdy wymagany okres podtrzymywania rany jest krótki. Są one bardzo często używane podczas szycia błon śluzowych jamy ustnej. Tego typu nici chirurgiczne nie wymagają zdjęcia po zagojeniu rany. Dzięki temu pacjent nie musi umawiać się na kolejną wizytę.
Z kolei w przypadku głębszych ran powstających na przykład po resekcji wierzchołka korzenia stosowane są zazwyczaj nici niewchłanialne. Charakteryzują się one tym, że potrafią zapewnić stałą siłę podtrzymywania. Zszycie rany z ich pomocą gwarantuje minimalną reakcję tkanek na ciało obce. Wszystkie nici nieresorbowalne tworzą bardzo mocny szew, co w dużym stopniu minimalizuje ryzyko rozejścia się rany i wystąpienia ewentualnych powikłań.
Nici z wielu tworzyw a ich zastosowanie
Używane w gabinetach nici mogą być wykonane z różnych tworzyw. Mogą one być naturalne lub syntetyczne. W gabinetach stomatologicznych bardzo często są używane nici wykonane z kwasu poliglikolowego. Dobrym wyborem są także nici syntetyczne wykonane z poliglekapronu, nylonu oraz polipropylenu.
Oprócz nici syntetycznych dostępne są także nici wykonane z naturalnych surowców. Nici jedwabnych stomatolodzy używają przede wszystkim do zaopatrywania ran o krótkim okresie gojenia, co jest spowodo