Skuteczność zastosowania naprotechnologii w diagnostyce wynosi nawet 97%. Może być ona również stasowana w niektórych przypadkach jako metoda leczenia niepłodności. Warto jednak podkreślić, że nie jest ona zamienna dla metody in vitro.
Naprotechnologia – naturalna metoda diagnozowania niepłodności
Naprotechnologia to metoda opracowana przez Thomasa W. Hilgersa, wykorzystująca Model Creightona. Jest on oparty na dokładnej analizie dni cyklu owulacyjnego – dni płodnych oraz niepłodnych, bazując na obserwacji śluzu szyjkowego, wydzieliny pochwowej, intensywności krwawień miesiączkowych, występowania zabrudzeń i plamień śródcyklicznych oraz okołomiesiączkowych.
Dzięki takiemu badania można pozyskać dokładne informacje dotyczące trwania fazy przedowulacyjnej, poowulacyjnej, dokładnego momentu jajeczkowania, a także ustalenia dokładnego momentu pojawienia się kolejnego owulacji. Podczas analizy łatwo wykryć liczne dolegliwości oraz zaburzenia w cyklu miesiączkowym, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet.
Na czym polega diagnostyka naprotechnologiczna?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, naprotechnologia oparta jest na modelu Creightona, którego celem jest dokładna analiza zmian zachodzących podczas cyklu menstruacyjnego. Leczenie naprotechnologiczne można podzielić na trzy etapy, obejmujące:
- Kobieta przez 2-3 miesiące uczy się obserwować swoje ciało oraz dokładnie zapisywać dostrzeżone zmiany w przygotowanych do tego tabelach. A następnie jeszcze przez kilka miesięcy prowadzi samodzielne obserwacje. W tym czasie wykonywane są również dodatkowe badania diagnostyczne, między innymi sprawdzane są poziomy hormonów oraz analiza męskiego nasienia. W tym przypadku sposób pobrania nasienia jest bardziej naturalny. Wykorzystuje się do tego specjalny pojemniczek, który umożliwia zebranie ejakulatu podczas stosunku płciowego.
- W drugim etapie analizowane są wszystkie uzyskane podczas pierwszej fazy wyniki. Jeśli występują zaburzenia w regularnym miesiączkowaniu, próbuje się uregulować owulację. Zazwyczaj na tym etapie diagnozowana jest również dokładna przyczyna niepłodności.
- Ostatni etap to próba poczęcia dziecka oraz prowadzenie ciąży.
By metoda dała rzeczywiste rezultaty, musi być przeprowadzone zgodnie z zasadami sztuki. W tym celu warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów ginekologii, pracujących w Dolnośląskim Centrum Medycznym we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/ginekologia-wroclaw.html.
Skuteczność naprotechnologii
Naprotechnologia to w 100% naturalna metoda nieingerująca w ciało kobiety i jego naturalny cykl. W połączeniu z innymi metodami diagnostycznymi przynosi skuteczność nawet w 97% przypadków.
Dodatkowo naprotechnologia pomaga w zdiagnozowaniu oraz leczeniu również innych zaburzeń związanych z układem rozrodczym kobiet, przede wszystkim:
- Bolesnych miesiączek;
- Problemów hormonalnych;
- Torbieli jajników;
- Nieregularnych cykli miesiączkowych;
- Oraz innych zaburzeń.
W ramach leczenie w naprotechnologii mogą być stosowane niewielkie zabiegi chirurgiczne, leki hormonalne oraz terapie.
Naprotechnologia jest najskuteczniejszą metodą w przypadku niepłodności spowodowanej przez nieregularne miesiączki, czy zaburzenia hormonalne. Dedykowana jest również parom, które zmagają się z niepłodnością idiopatyczną. W tym wypadku w ramach leczenia stawia się szczególny nacisk na zmianę stylu życia, wprowadzenie diety, oraz aktywności fizycznej.
Czy naprotechnologia może zastąpić in vitro?
Na koniec należy podkreślić, że naprotechnologia nie może zastąpić metody in vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego. Celem naprotechnologii jest przywrócenie naturalnej zdolności do poczęcia dziecka. Metoda in vitro umożliwia poczęcie dziecka w trudniejszych przypadkach niepłodności, których nie da się skutecznie wyleczyć, między innymi, gdy zdiagnozowano obustronną niedrożność jajowodów lub nieprawidłowości nasienia, które mogą występować nawet u 40% niepłodnych par.