sobota, 14 marzec 2020 16:52

Na czym polega badanie USG szyi?

Badanie USG szyi Badanie USG szyi

Jak wiadomo, badanie USG wykorzystuje się do oceny stanu narządów w okolicach szyi oraz jamy ustnej. Pozwala ono zdiagnozować skutek powstawania wszelkich dolegliwości, a co za tym idzie pomóc pacjentowi wyleczyć chorobę. Badanie to jest niezwykle potrzebne osobom, które skarżą się na ciągłe bóle w obrębie szyi.

 

Po co wykonujemy USG szyi?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na bóle szyi i związane z nimi dolegliwości. Jednak przyczyn tego może być naprawdę sporo. W takim przypadku niezbędne jest wykonanie USG szyi, które potwierdzi lub wykluczy jakąś chorobę. Jest to badanie całkowicie bezpieczne oraz bezbolesne. Wykonuje się go specjalistycznym urządzeniem, które jest do tego odpowiednio przystosowane. USG szyi to badanie obrazowe, które pozwala naprawdę wiele zobaczyć. Potrafi dotrzeć do najgłębszego schorzenia i pokazać, co tak właściwie dolega danemu pacjentowi.

Wykonując USG szyi, można przede wszystkim wykryć:

  •  zmiany zapalne, ropne i nowotworowe,

  •  ropowicę szyi,

  •  chorobę kociego pazura,

  •  promienicę,

  •  guzy łagodne oraz złośliwe.

Badanie to oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, dlatego też można go wykonywać w różnym wieku. W większości przypadków nie trzeba się też do niego dużo wcześniej przygotowywać tak jak w wielu innych badaniach. USG to przede wszystkim diagnostyka, która pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu przekroju badanych narządów we wnętrzu ciała.

Zagrożenia spowodowane urazami szyi, rodzaje zagrożeń.

Uraz szyi nikomu nie kojarzy się z czymś przyjemny, a wręcz przeciwnie. Ból oraz ogromny dyskomfort, który w tym czasie towarzyszy jest bardzo męczący. Warto jednak pamiętać, że nie tylko to można odczuć podczas urazu szyi. Wiadomo, że po pewnym czasie ból minie, ale jednak uraz zostanie. Może on być niegroźny, a czasami nawet bardzo niebezpieczny. Doznając jakiegokolwiek urazu, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, aby go zbadał. Urazy szyi dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne i to właśnie te drugie są bardzo niebezpieczne.

Urazy szyi mogą nawet stanowić zagrożenie życia, dlatego też w żadnym przypadku nie należy ich lekceważyć. Rodzajów zagrożeń jest naprawdę sporo i w życiu codziennym możemy je napotkać. Nawet zwykłe potknięcie, czy zbyt szybkie zatrzymanie pojazdu może doprowadzić do groźnego urazu szyi. Niestety nie da się tego w żaden sposób uniknąć.

Leczenie szyi, zwłaszcza po urazie jest niezbędne i warto o tym pamiętać. To jest naprawę poważna sprawa, dlatego też trzeba do niej podejść z powagą. Uraz szyi może być czasem bardzo groźny, a nie leczenie go może doprowadzić nawet do śmierci.