czwartek, 25 czerwiec 2020 16:24

Badanie dihydrotestosteron - DHT.

Badanie dihydrotestosteron - DHT Badanie dihydrotestosteron - DHT

Dihydrotestosteron jest to aktywna forma testosteronu, która jest odpowiedzialna za większość efektów jego działania. Korzystnie wpływa ona na zdrowie mężczyzn i przynosi wiele korzyści. Jest on uważany za jeden z najważniejszych hormonów i odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu się męskich narządów płciowych u płodów.

 

Na czym polega badanie DHT, wyniki, normy?

Badanie DHT wykonywane jest przede wszystkim w celu określenia nadmiaru bądź deficytu androgenów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dzięki niemu określa się stężenie dihydrotestosteronu u osób zmagających się z bezpłodnością, trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry, a także defektem układu rozrodczego. Koszt tego badania wynosi około pięćdziesięciu złotych i nie wymaga od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania. Oczywiście jest to badanie z krwi żylnej, która pobrana jest z żyły łokciowej. Czas oczekiwania na wyniki przeważnie wynosi około kilku dni.

Wyniki badania są interpretowane indywidualnie w zależności od płci pacjenta. Norma hydrotestosteronu u mężczyzn wynosi od dwustu pięćdziesięciu do siedemset pięćdziesiąt ng/l. Natomiast u kobiet przed menopauzą wynosi od dwudziestu pięciu do trzystu pięćdziesięciu ng/l, a znajdujących się w okresie pomenopauzalnym od dziesięciu do stu osiemdziesięciu ng/l.

Badanie dihydrotestosteron - ceny w Polsce.

Jak już wcześniej było wspomniane, badanie to jest wykonywane, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym nie różni się od rutynowego badania, jednakże dzięki niemu można zobaczyć znacznie więcej. Badanie dihydrotestosteron można wykonać w wielu placówkach leczniczych, a jego koszt może być naprawdę zróżnicowany. W przybliżeniu wynosi on około pięćdziesięciu złotych, niemniej jednak w zależności od miejsca, w którym będzie wykonywane cena ta może się nieco różnić.

Wchodząc na strony poszczególnych laboratoriów, można dokładnie zapoznać się z ceną tego badania. Jak wiadomo, jest ono niezwykle przydatne, dlatego też warto go wykonać. Jest ono również całkowicie bezpieczne, więc nie trzeba się niczym martwić. Badanie DHT nie jest bardzo kosztownym badaniem, a może zdziałać naprawdę wiele. Osoby, które się go obawiają, w Internecie mogą znaleźć naprawdę wiele informacji na ten temat, aby upewnić się, że jest bardzo bezpieczne.

Badanie dihydrotestosteron jest przeprowadzane w szczególnych przypadkach takich jak: łysienie typu androgenowego, czy podejrzenia nowotworu jąder. Jest ono niezwykle istotne, dlatego też trzeba do niego podejść z powagą. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to bardzo istotne.