Laparoskopia
Laparoskopia to zabieg wykonywany przy pomocy laparoskopu. W rękach wprawnego chirurga, narzędzie to pozwala na przeprowadzenie tych wszystkich skomplikowanych czynności, do których dawniej służył skalpel. W trakcie laparoskopii lekarz może pobrać wycinki tkanek do diagnozy, usunąć zatory w jajowodzie, czy wyciąć pęcherzyk żółciowy lub torbiel na jajniku - to tylko przykłady możliwości, jakie daje laparoskopia Wrocław. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i wymaga odpowiedniego przygotowania. Mimo że samopoczucie po laparoskopii ginekologicznej nie jest najlepsze, to jednak jest to zabieg, który pozwala na znacznie szybszą rekonwalescencję niż analogiczna operacja chirurgiczna. Znacznie mniejszy jest też ból pooperacyjny, a sam zabieg trwa krócej.
Jak przygotować się do laparoskopii - badania krwi?
Przygotowania obejmują przeprowadzenie badań krwi (standardowa morfologia), moczu, wskaźników krzepnięcia krwi i stężenia białka.
Po laparoskopii - zalecenia, dieta po laparoskopii
Po przebytym zabiegu laparoskopii należy unikać wysiłku fizycznego oraz noszenia ciężarów. Jaką zastosować dietę po laparoskopii? Należy sięgać po lekkostrawne posiłki (unikamy słodyczy i smażonych potraw) oraz pić więcej niż zwykle wody. Standardowo, pacjent pozostaje w szpitalu po laparoskopii operacyjnej przez kilkanaście godzin. Gdy laparoskopia Wrocław ma charakter diagnostyczny, pacjenci są wypuszczani do domu już tego samego dnia. W takim przypadku nieprzyjemny może okazać się szew po zabiegu, gdy nie wiadomo jak spać po laparoskopii, aby nie odczuwać dyskomfortu. Niestety, należy unikać leżenia w pozycji na brzuchu. Przybierając pozycję na boku, starajmy się unikać wywierania nacisku na miejsce, gdzie jest rana po laparoskopii.
Podsumowanie
Laparoskopia, mimo że nadal nie jest tak powszechna, jak na to zasługuje, jest zabiegiem dającym takie możliwości jak analogiczna operacja z otwieraniem powłok brzusznych. Jednocześnie, po laparoskopii można oczekiwać zdecydowanie mniej powikłań, a pacjent dochodzi do siebie znacznie szybciej. Blizna jest mniejsza, ilość zakażeń bakteriami bytującymi w szpitalu również jest istotnie statystycznie niższa, a sam pacjent cieszy się mniejszym bólem pozabiegowym. To wszystko sprawia, że warto rozważyć proponowaną przez lekarza laparoskopię jako sposób na diagnozę lub leczenie naszego problemu zdrowotnego.