Wiek pacjenta, cechy fizyczne i typ wykonywanego badania mają wpływ na odpowiedni dobór rodzaju elektrod. Jakie zatem rodzaje elektrod dostępne są dziś na rynku i czym kierować się przy ich wyborze?
Elektrody jednorazowe, czyli najpopularniejszy i najbardziej powszechny rodzaj elektrod
Mianem elektrod jednorazowych określamy te elektrody, które przeznaczone są do użytku w przypadku badań Holterem oraz podczas 24-godzinnej obserwacji pacjenta. Ich głównym zadaniem jest dokładne utrzymania się na skórze pacjenta, dlatego elektrody te pokryte są specjalnym preparatem, który umożliwia doskonała przyczepność na nawet więcej niż 24 godziny.
Warto podkreślić jednocześnie, że elektrody jednorazowe bardzo często używane są także do różnych badań wysiłkowych, a także w przypadku wszystkich badań, w których konieczna jest ciągłą kontrola stanu pacjenta pod kątem kardiologicznych. EKG elektrody jednorazowe muszą być także odpowiednio zaprojektowane, aby ich używanie było dla pacjenta maksymalnie komfortowe. Urządzenia takie jak Holter badają stan serca pacjenta w ciągu 24 godzin, dlatego elektrody jednorazowe muszą być wycięte w taki sposób, aby kable urządzenia nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, elektrody jednorazowe ze względu na swoją elastyczność i dobrą przyczepność najczęściej używane są wśród dzieci i młodzieży.
Elektrody do wielokrotnego użytku
Kolorowe klamry i przyssawki, to formy elektrod do wielokrotnego użytku, które przez swoją formę i metodę połączenia ze skórą pacjenta, polecane są przede wszystkim dla pacjentów dorosłych. Klamry i przyssawki najczęściej używane są do badań elektrokartograficznych, które wykonywane są w szpitalach, przychodniach medycznych, czy gabinetach lekarskich. Ich wielorazowość wpływa także na cenę, ponieważ są one zdecydowanie droższe, niż elektrody jednorazowe. Niemniej jednak, w przypadku miejsc, w których regularnie wykonuje się badania elektrokartograficzne, są one zdecydowanie bardziej praktyczne.
Czym kierować się podczas wyboru elektrod EKG?
Elektrody EKG ze względu na konkretne przeznaczenie, muszą przede wszystkim charakteryzować się doskonałą jakością. Dzięki temu, takie elektrody nie wpływają w żaden sposób na wynika przeprowadzanego badania elektrokartograficznego. Dlatego też tego typu produkty najlepiej nabywać w renomowanych i polecanych hurtowniach medycznych. Jest to gwarancją wysokiej jakości oraz atrakcyjnej oferty cenowej.