Jako, że wśród naszych Pacjentów często padają pytania o to, jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego mającego na celu pozbyć się neurologicznych przypadłości, wychodzimy z krótką ściągawką. Chcemy pomóc Państwu przygotować się fizycznie i psychicznie do zabiegu.
Czym zajmuje się neurochirurg?
Zacznijmy jednak od początku. Neurochirurg to lekarz specjalizujący się w leczeniu i diagnostyce chorób układu nerwowego. Zazwyczaj kierowani są do niego pacjenci w sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie dało żadnych rezultatów i pozostaje wykonanie zabiegu chirurgicznego. Neurochirurg zatem zajmuje się pacjentami zgłaszającymi się z bólami i zawrotami głowy, drętwieniem i mrowieniem kończyn, z dyskopatią kręgosłupa, omdleniami i zaburzeniami neurologicznymi - w stopniu, który kwalifikuje się zazwyczaj do leczenia chirurgicznego. Stawiając diagnozę i kierując Pacjenta na zabieg neurochirurg z pewnością pomoże w rozwikłaniu wszelkich niewiadomych. Niemniej jednak - przygotowanie do operacji zależy już od samego Pacjenta. Na czym polega?
Przygotowanie do operacji krok po kroku
W sytuacji, gdy zostajemy zaklasyfikowani do operacji i zostanie wyznaczony jej termin wymagane jest zrobienie niezbędnych badań. Zanim neurochirurg położy nas na fotelu zabiegowym ważną częścią przygotowania operacyjnego jest m.in. rezygnacja lub redukcja z dotychczasowych, szkodliwych przyzwyczajeń. Chodzi oczywiście o nałogi, jak np. palenie tytoniu czy picie alkoholu. Niemniej ważne jest także wyregulowanie wysiłku fizycznego oraz właściwe odżywianie. W dniu poprzedzającym zabieg należy się wykąpać, ale też wykonać drobne zabiegi kosmetyczne: zmyć lakier do paznokci lub makijaż, wyjąć soczewki kontaktowe lub protezę i zdjąć biżuterię.
neurochirurgia
Często pacjenci zadają pytanie czego nie wolno robić przed operacją? Na 48 godzin przed operacją, kategorycznie nie wolno palić tytoniu i pić alkoholu. W dniu zabiegu operacyjnego pacjent powinien zgłosić się na ustalony termin również na czczo: ze względu na podawane znieczulenie nie wolno nam jeść minimum sześć godzin przed operacją.
Przed każdym zabiegiem chirurgicznym trzeba być też w jak najlepszej kondycji. Wszak narkoza, czyli znieczulenie ogólne polega na intubacji. Wiąże się to z założeniem rurki do tchawicy, a więc ocena laryngologa i zdrowe gardło to podstawa.
Do szpitala powinniśmy zabrać także skierowanie na operację i wszystkie wyniki badań. Ważne i potrzebne w administracji będą także: dowód osobisty i dowód ubezpieczenia, a na sali szpitalnej z pewnością przyda się własna piżama, szlafrok, wygodne pantofle, przybory toaletowe, ręcznik oraz niegazowana woda i lekkie przekąski.