środa, 26 styczeń 2022 16:34

Zalecenia stomatologiczne po usunięciu zęba

Dentysta na Warszawskim Bemowie Dentysta na Warszawskim Bemowie pixabay

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. O tym, że o zęby należy dbać, wie każdy. Jednak zdarza się, że mimo starań, trzeba dokonać zabiegu ekstrakcji.

Zęby usuwa się nie tylko z powodu zepsucia, ale także bardzo często w celach ortodontycznych. Do dentysty bardzo często trafiają również dzieci, celem usunięcia zębów mlecznych. Nie każdy jednak wie, że usunięcie zęba wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad, dzięki którym zapobiec możemy nieprzyjemnym powikłaniom, a także znacznie przyspieszyć proces gojenia się rany.

Sprawdzone sposoby przyspieszające gojenie

Usunięcie zęba, nie jest zabiegiem przyjemnym. Zazwyczaj przebiega ono w znieczuleniu miejscowym, przez co początkowo nie odczuwamy dolegliwości związanych z ekstrakcją. Jednak wraz z tym, jak znieczulenie przestaje działać, odczuwać możemy ból. Odczuwany dyskomfort może przyczyniać się do trudności spożywania pokarmów, a niejednokrotnie także mowy. Kluczowym elementem jest więc wspomaganie przyspieszenia gojenia się rany. Oto 10 sprawdzonych i skutecznych metod, dzięki którym, szybciej odzyskać możemy pełną sprawność po usunięciu zęba.

  • Uciskanie

Wychodząc od stomatologa po usunięciu zęba, zawsze proszeni jesteśmy o zaciskanie zębami tamponu, znajdującego się w miejscu usuniętego zęba. Zapobiega to powstawaniu krwotoków, a także pozwala na powstanie skrzepu w miejscu rany. 

  • Nie jedz i nie pij

Zabieg usunięcia zęba w większości przypadków odbywa się w znieczuleniu, który znacznie utrudnia spożywanie pokarmów. Jeśli jednak nie odczuwasz dyskomfortu związanego z działaniem znieczulenia, powstrzymaj się od jedzenia i picia przez co najmniej 2 godziny od wykonania zabiegu. 

  • Unikaj gorących pokarmów 

Niezależnie od samopoczucia, w pierwszej dobie po usunięciu zęba, wybieraj zimne dania, bądź odczekaj chwilę, aby ostygły. W pierwszych dniach spożywaj także raczej płynne i miękkie potrawy, które nie wymagają gryzienia. 

  • Stosuj okłady 

Bardzo często, po ekstrakcji zęba, pacjenci mierzą się z opuchlizną. W tym celu warto zastosować specjalne, chłodzące okłady. Należy jednak pamiętać, że przykładanie mrożonych przedmiotów czy lodu prowadzić może do odmrożenia. 

  • Unikaj szczotkowania

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w trosce o zdrowe zęby. Jednak po jego usunięciu, warto zrezygnować ze szczotkowania miejsca, w którym znajdował się ząb. Szczególnie w pierwszych dniach po ekstrakcji, omijaj jego okolice podczas szczotkowania. 

  • Zażyj lek przeciwbólowy 

Ból jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym usunięciu zęba. Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z bólem po ekstrakcji, zażyj środek przeciwbólowy. Jeśli stomatolog nie zalecił Ci konkretnego preparatu czy antybiotyku, wybierz jeden z ogólnodostępnych leków przeciwbólowych, których skład opiera się na Paracetamolu bądź Ibuprofenie.

  • Zrezygnuj z papierosów i alkoholu

Dym papierosowy niekorzystnie wpływa na gojenie się rany. Warto odstawić także alkohol, który rozrzedza krew. Tak świeżą rana, nadal może powodować krwawienie. W miarę możliwości zrezygnuj z palenia papierosów i spożywania alkoholu na co najmniej 2 dni. 

Weź sprawy w swoje ręce!

Nie bój się wizyty u stomatologa. Szybka reakcja może zapobiec konieczności usunięcia zęba. Jeśli jednak ekstrakcja jest nieunikniona, nie popadaj w panikę. Dzięki wymienionym sposobom, z łatwością przejdziesz okres rekonwalescencji po usunięciu zęba.

Tekst sponsorowany: Dentysta na Warszawskim Bemowie - DENT-SM