czwartek, 14 styczeń 2021 17:45

Czym jest liposukcja? Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
liposukcja liposukcja

Sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów jest wiele. Część osób decyduje się na wdrożenie w życie zdrowej diety i większej ilości ruchu.

 

Jednak przy dużej nadwadze często na efekty takich działań trzeba bardzo długo czekać. Dlatego osoby, które chcą o wiele szybciej zobaczyć efekty i pozbyć się zbędnych kilogramów decydują się na różnego rodzaju zabiegi w klinikach medycyny estetycznej lub zakresu chirurgii plastycznej. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest liposukcja. Czym właściwie ona jest, jakie są jej rodzaje i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej wykonania?

Liposukcja – co to takiego?

Liposukcja to zabieg nazywany inaczej odsysaniem tłuszczu. Wszystko przez to, w jaki sposób on przebiega. Przy jego pomocy można usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z wielu miejsc na ciele. Najczęściej stosuje się go w okolicach ud, pośladków, a także brzucha. Można też tę metodę stosować do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic pleców, ramion czy szyi. Jednak jest to rzadziej praktykowane. Coraz częściej zabieg liposukcji wykonuje się także przed innymi operacjami czy zabiegami związanymi z modyfikacją ciała np. wypełnianiem ust czy modelowaniem pośladków. Dzieje się tak ze względu na to, że pobrany od danej osoby materiał wiąże się z mniejszym ryzykiem odrzucenia wypełnienia przez organizm.

Jak wykonuje się zabieg liposukcji?

Liposukcja może być wykonywana przy pomocy różnych metod. O tym, jaka zostanie zastosowana i czy w ogóle może być wykonana, powinien zadecydować lekarz po odpowiednich konsultacjach. Do najczęściej wykorzystywanych metod zalicza się liposukcję laserową, ultradźwiękową oraz tumescent. Można spotkać się także z wykorzystaniem metody liposukcji suchej, mokrej lub super mokrej.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania liposukcji?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów czy operacji, tak i tutaj można spotkać się z przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji. Przede wszystkim nie zaleca się jego wykonywania przy chorobach nowotworowych, a także jeżeli osoba ma zaburzenia równowagi metabolicznej. Zabiegu nie wykonuje się u osób z problemami z krzepliwością krwi czy przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Kolejne przeciwwskazania to problemy kardiologiczne, cukrzyca, wysokie ciśnienie, stany chorobowe skóry i tkanki podskórnej, a także ciąża. Warto przy tym pamiętać, że liposukcja niezależnie od rodzaju niesie ze sobą możliwość powikłań takich jak zakażenia, przebarwienia na skórze, brak czucia czy nieregularność powłoki skórnej.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.