Jednak przy dużej nadwadze często na efekty takich działań trzeba bardzo długo czekać. Dlatego osoby, które chcą o wiele szybciej zobaczyć efekty i pozbyć się zbędnych kilogramów decydują się na różnego rodzaju zabiegi w klinikach medycyny estetycznej lub zakresu chirurgii plastycznej. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest liposukcja. Czym właściwie ona jest, jakie są jej rodzaje i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej wykonania?
Liposukcja – co to takiego?
Liposukcja to zabieg nazywany inaczej odsysaniem tłuszczu. Wszystko przez to, w jaki sposób on przebiega. Przy jego pomocy można usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z wielu miejsc na ciele. Najczęściej stosuje się go w okolicach ud, pośladków, a także brzucha. Można też tę metodę stosować do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic pleców, ramion czy szyi. Jednak jest to rzadziej praktykowane. Coraz częściej zabieg liposukcji wykonuje się także przed innymi operacjami czy zabiegami związanymi z modyfikacją ciała np. wypełnianiem ust czy modelowaniem pośladków. Dzieje się tak ze względu na to, że pobrany od danej osoby materiał wiąże się z mniejszym ryzykiem odrzucenia wypełnienia przez organizm.
Jak wykonuje się zabieg liposukcji?
Liposukcja może być wykonywana przy pomocy różnych metod. O tym, jaka zostanie zastosowana i czy w ogóle może być wykonana, powinien zadecydować lekarz po odpowiednich konsultacjach. Do najczęściej wykorzystywanych metod zalicza się liposukcję laserową, ultradźwiękową oraz tumescent. Można spotkać się także z wykorzystaniem metody liposukcji suchej, mokrej lub super mokrej.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania liposukcji?
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów czy operacji, tak i tutaj można spotkać się z przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji. Przede wszystkim nie zaleca się jego wykonywania przy chorobach nowotworowych, a także jeżeli osoba ma zaburzenia równowagi metabolicznej. Zabiegu nie wykonuje się u osób z problemami z krzepliwością krwi czy przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Kolejne przeciwwskazania to problemy kardiologiczne, cukrzyca, wysokie ciśnienie, stany chorobowe skóry i tkanki podskórnej, a także ciąża. Warto przy tym pamiętać, że liposukcja niezależnie od rodzaju niesie ze sobą możliwość powikłań takich jak zakażenia, przebarwienia na skórze, brak czucia czy nieregularność powłoki skórnej.