sobota, 25 luty 2023 17:59

Co warto wiedzieć na temat wykonywania testów na ojcostwo?

test DNA na ojcostwo test DNA na ojcostwo

Testy genetyczne są dzisiaj o wiele łatwiej dostępne niż jeszcze kilka/kilkanaście lat temu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów tego typu badań jest test DNA na ojcostwo. Wykonuje się go w różnych celach, niekiedy na potrzeby spraw sądowych. Co dokładnie warto wiedzieć na temat testów na ojcostwo?

 

W jakich sytuacjach najczęściej wykonuje się testy DNA na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo wykonywany jest w profesjonalnych laboratoriach. Może być zlecany w różnych sytuacjach. Najczęściej kojarzony jest z sądowymi sprawami o potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Jeśli badanie wykonywane jest w certyfikowanym laboratorium, jego wynik w 100% może wykluczyć ojcostwo, a potwierdzić je w 99,99%. Warto jednak podkreślić, że test DNA na ojcostwo może być przydatny także w sytuacji, gdy poszukuje się zaginionych członków rodziny. Wówczas może on potwierdzić, czy dana osoba faktycznie jest tym, za kogo się podaje. Obok testów DNA na ojcostwo można wykonać też testy porównujące DNA rodzeństwo oraz dziecka i matki.

Jak wykonuje się testy na ojcostwo?

Jeżeli chce się wykonać test DNA na ojcostwo, w pierwszej kolejności należy wybrać laboratorium. Tego rodzaju badania w swoje ofercie ma m.in. https://www.test-dna.pl/. Następnie należy wybrać sposób przeprowadzenia pobrania próbki. Można to zrobić w samym laboratorium, albo u siebie w domu. Dużo tutaj zależy od tego, co dokładnie oferuje dane laboratorium, a także od własnych preferencji czy odległości od miejsca przeprowadzania badań. W przypadku, gdy próbki pobiera się samodzielnie w domu, zamawia się specjalny zestaw z patyczkami i akcesoriami, które je zabezpieczą na czas transportu. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, gdyż uważa się, że jest ono o wiele mniej stresujące, szczególnie dla dzieci. Po pobraniu próbek trzeba je zapakować i wysłać do wybranego przez siebie laboratorium. Następnie czekać na wyniki, które mogą przyjść w ciągu kilku dni.

test dna na ojcostwo - pobieranie wymazu u dzieckatest dna na ojcostwo - pobieranie wymazu u dziecka

W czasie badania porównuje się markery DNA z pobranych próbek i na ich podstawie przygotowuje wynik. Warto pamiętać, że cena takiego badania zaczyna się od ok. 600 zł. Jednak dokładna kwota badania często ustalana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników. Wpływ na koszt może mieć to, jaki rodzaj testu jest wykonywany – prywatny czy na potrzeby sprawy sądowej, ilości badanych próbek, a także ilości poddawanych analizie markerów DNA. Dlatego też przed zleceniem badania warto dokładnie określić wszystkie warunki i zapytać się o jego ostateczny koszt jeszcze przed wysłaniem próbek.