sobota, 14 marzec 2020 12:36

Co to jest echo serca i na czym polega?

Echo i USG serca Echo i USG serca

Jak wiadomo, serce jest centralnym narządem układu krwionośnego i pełni bardzo ważną funkcję, dlatego też trzeba o nie odpowiednio dbać. Chodzi tutaj głównie o wykonywanie pewnych badań, aby móc upewnić się, czy jest zdrowe, bądź zdiagnozować ewentualne choroby. Echo serca polega przede wszystkim na badaniu struktur serca i dużych naczyń krwionośnych.

 

Na czym polega badanie echa serca?

Badanie echo serca, jak każde inne badanie jest oczywiście całkowicie bezbolesne. Pozwala ono zdiagnozować pracę serca, szczególnie u osób, które mają problemy z jego normalnym funkcjonowaniem. Wykonuje się go przy pomocy specjalistycznego sprzętu, eliminującego fale ultradźwiękowe. USG serca jest badaniem diagnostyki obrazowej, dzięki któremu można wykryć wiele zaburzeń. Jest ono wskazane przede wszystkim osobom, które cierpią na choroby związane z sercem, ale nie tylko. Badanie echokardiograficzne dzieli się na dwa następujące rodzaje:

  • echo serca przezklatkowe,

  • echo serca przezprzełykowe,

Oba te rodzaje USG serca są wykonywane na co dzień, niemniej jednak niestety nie posiadają takich samych właściwości. Echo serca przezklatkowe to typowe i najczęściej wykonywane badanie, które nie sięga tak głęboko, jak echo serca przezprzełykowe, które pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu serca. Warto pamiętać o tym, że badanie echokardiograficzne jest bardzo bezpieczne, więc bez obaw można go wykonać.

Echo serca- cennik.

Badanie echokardiograficzne to badanie, które jest niezwykle ważne, dla osób cierpiących na choroby serca. Pozwala ono ocenić stan oraz pracę, jakże ważnego narządu, jakim jest serce. Jego koszt w zależności od kliniki, czy szpitala wynosi około stu pięćdziesięciu złotych. Oczywiście cena ta dotyczy zwykłego echo serca, ponieważ USG przezprzełykowe kosztuje, aż czterysta złotych. Są to oczywiście przybliżone stawki, które w poszczególnych przychodniach mogą być wyższe lub niższe.

Koszt echo serca może być naprawdę zróżnicowany, niemniej jednak nie powinien bardzo odbiegać od normy innych klinik. Jeśli jednak chodzi o czas oczekiwania, to może on być naprawdę różny. Wszystkie placówki, które zajmują się wykonywaniem tego badania, mają znacznie inną ilość pacjentów, dlatego też jest to kwestia indywidualna i warto o tym pamiętać.

Echo serca to badanie, z którym nie można długo zwlekać. Pozwala ono wykryć wszystkie zaburzenia serca, aby móc je jak najszybciej zacząć leczyć. Każdy, kto ma jakiekolwiek problemy z sercem, powinien się zgłosić na to badanie. W żadnym przypadku nie należy tego lekceważyć.