poniedziałek, 21 listopad 2022 10:43

Antykoncepcja – co to jest i jaką wybrać?

Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

W przypadku osób, które współżyją, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią antykoncepcję. W zależności od wybranego środka można uchronić się nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

 Możliwości jest tak wiele, że każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie metodę. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Popularne formy antykoncepcji

Dobrze dobrana antykoncepcja jest bardzo ważną kwestią. Każdy, kto współżyje i nie chce jeszcze mieć dzieci, powinien zadbać o tę kwestię. Jeśli chodzi o dostępne metody, możliwości jest naprawdę wiele. Wśród najpopularniejszych warto wymienić:

– Prezerwatywy – łatwe w stosowaniu, a do tego poza wysoką skutecznością ochrony przed ciążą oferują także zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto wspomnieć, że dostępne są różne rodzaje, co także jest dużą zaletą. Prezerwatywy to szczególnie dobra opcja dla osób, które nie mają stałego partnera seksualnego i chcą zabezpieczyć się przed ciążą i chorobami.

– Tabletki antykoncepcyjne – wygodne w stosowaniu, zmniejszają dolegliwości związane z miesiączką, a krwawienia są mniej intensywne. Jest to świetna opcja szczególnie dla pań, które mają stałego partnera i chcą czuć się w pełni swobodnie podczas zbliżeń. Warto pamiętać, że dobre dopasowanie to podstawa, jeśli chodzi o tabletki. Ważne jest więc to, aby wybrać się do sprawdzonego i zaufanego ginekologa.

– Plastry antykoncepcyjne – podobnie jak tabletki są łatwe w stosowaniu i pozwalają poczuć się w pełni swobodnie podczas zbliżeń. Jest to szczególnie dobra metoda dla pań, które mają stałego partnera i czują, że prezerwatywy nie są dobrym rozwiązaniem. Tak jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, tak samo, jeśli chodzi o plastry, liczy się dobre dopasowanie.

– Spirala antykoncepcyjna – ta metoda cieszy się także niemałą popularnością wśród pań. Jej największe zalety to wysoka skuteczność i długotrwałe działanie. Jest to szczególnie dobra metoda w przypadku pań, które cenią sobie prawdziwą wygodę i nie chcą pamiętać o przyjmowaniu tabletek lub regularnej wymianie plastra antykoncepcyjnego.

Warto wspomnieć, że poza antykoncepcją dbającą o zabezpieczenie na co dzień, dostępna jest także antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się w wyjątkowych sytuacjach. Poniżej znajdziesz nieco informacji na ten temat, a tutaj dowiesz się więcej o pigułce dzień po.

Antykoncepcja awaryjna – kiedy ją stosować?

Złe zastosowanie zabezpieczenia, zapomnienie o pigułce, zbliżenie bez jakiegokolwiek zabezpieczenia to sytuacje, w których można przyjąć antykoncepcję awaryjną, jaką jest tabletka dzień po. Warto pamiętać, że nie jest to środek, który doprowadza do poronienia, a jedynie preparat, którego zadaniem jest uniemożliwienie połączenia komórek rozrodczych kobiety i mężczyzny. Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje środków: Escapelle, którą należy przyjąć przed upływem 72 godzin od stosunku i EllaOne, którą trzeba zażyć w ciągu 120 godzin po stosunku. Pigułka po jest skuteczna, a receptę dostaniemy na przykład umawiając się na wizytę w jednej z przychodni internetowych takich jak twoje-zdrowie24.pl.