czwartek, 29 wrzesień 2022 15:32

Ulga rehabilitacyjna – jak odliczyć sprzęt rehabilitacyjny od podatku?

jak uzyskać dofinansowanie mops jak uzyskać dofinansowanie mops pixabay

Dzięki uldze rehabilitacyjnej można obniżyć swój wymiar podatku, odliczając od niego wydatki poniesione w związku z rehabilitacją. Zaliczają się do nich również wydatki poniesione na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. W jaki sposób można dokonać wtedy odliczenia?

 

Kto może otrzymać ulgę rehabilitacyjną?

Ulga rehabilitacyjna pozwala osobom z niepełnosprawnościami lub ich opiekunom na odliczenie od podatku PIT różnych kosztów. Czy sprzęt rehabilitacyjny można odliczyć od podatku?

Tak, ulga rehabilitacyjna umożliwia odliczenie kosztów związanych zakupem oraz naprawą sprzętu rehabilitacyjnego osobom ze wszystkimi stopniami niepełnosprawności, które posiadają orzeczenie.

Jak odliczyć sprzęt rehabilitacyjny? Odliczenie jest możliwe w ramach podatku PIT płaconego co roku. Obecnie można łatwo odliczyć koszty we własnym zakresie przez internet, ale również można zlecić przygotowanie rozliczenia innej osobie, która ma w tym większe doświadczenie.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny odliczyć od podatku?

Ulga rehabilitacyjna pozwala na skorzystanie z odliczenia w przypadku różnych typów sprzętów, dlatego też bardzo często pojawia się pytanie – jaki sprzęt rehabilitacyjny można odliczyć od podatku?

Należy pamiętać o tym, że ulga możliwa jest w przypadku sprzętów, które związane są z rehabilitacją i potrzebne są osobie niepełnosprawnej do ułatwienia czynności życiowych. Nie dotyczy ona jednak zwykłego sprzętu gospodarstwa domowego.

Do sprzętów, które pozwalają na dokonanie odliczenia, zaliczane są między innymi:- Wózek inwalidzki,- Balkonik,- Kule,- Stabilizatory,- Ortezy,- Drabinki rehabilitacyjne,- Maty używane podczas rehabilitacji,- Rowerki stacjonarne,- Łóżka do rehabilitacji,- Materace rehabilitacyjne,- Poduszki rehabilitacyjne,- Buty i wkładki ortopedyczne.

Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest posiadanie dowodu zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, najlepiej faktury wystawionej przez sklep. Należy ją również zachować w celu udokumentowania poniesionych wydatków w razie kontroli prowadzonej przez Urząd Skarbowy.

Źródło: http://relax-med.pl/jak-uzyskac-dofinansowanie-mops-pcpr-pfron-2022/