Masaż Shantala – co warto o nim wiedzieć?
Każde dziecko rozwija się w inny sposób. Zwłaszcza w trakcie jego pierwszych miesięcy niezwykle ważne jest utrzymanie z nim odpowiedniej więzi. Pomocny w tym okazuje się masaż Shantala. Jest to metoda, która pozwala na rozwój mięśni dziecka, a dodatkowo wzmacnia więź pomiędzy rodzicem a jego pociechą. Specjaliści podkreślają, iż masowanie warto wprowadzić już w ciągu pierwszych tygodni życia dziecka. Nie jest to profesjonalny masaż rehabilitacyjny, jednak warto zapoznać się z odpowiednią techniką, jaką warto zachować w trakcie wykonywania tej czynności.
W jaki sposób wykonać masaż Shantala?
Aby rozpocząć masaż Shantala, należy przede wszystkim odpowiednio się przygotować do tej czynności. Warto najpierw zadbać o maksimum bezpieczeństwa malucha. Masowanie powinno być delikatne, jednak ważne jest również otoczenie, w jakim czynność będzie wykonywana. Przestrzeń, w której niemowlę będzie masowane, powinna być dość ciemna. Dobrze jest zgasić rażące światło, zamieniając je na delikatne, najlepiej o ciepłym zabarwieniu. W tle powinna grać relaksująca muzyka. Dzięki takiej atmosferze dziecko lepiej się zrelaksuje i skorzysta z masażu znacznie bardziej.
Aby wykonać masaż, należy bardzo delikatnie stymulować poprzez ruch dłoni poszczególne części ciała malucha. Shantala obejmuje takie miejsca jak:
- dłonie,
- brzuszek,
- stópki,
- plecki,
- klatka piersiowa,
- ramiona.
Każdą okolicę należy masować z ostrożnością, tak aby zaszkodzić maluchowi. W celu najlepszego przygotowania się do tej czynności warto skorzystać z rad osób, które mają w tym spore doświadczenie. Autorka bloga MamaFizjoterapeuta dzieli się swoimi spostrzeżeniami w temacie masażu Shantala oraz podpowiada, jak wykonać go najlepiej. Na blogu można również znaleźć inne wpisy w zakresie rodzicielstwa i rozwoju dzieci, które znacznie ułatwiają opiekę nad maluchami.
Dlaczego warto wykonywać masaż Shantala?
Spora część rodziców, która wprowadza masaż Shantala do opieki nad dzieckiem, jest z niego bardzo zadowolona. Opiekunowie podkreślają, że masowanie nie tylko świetnie rozwija ruchy malucha, ale staje się także idealnym pretekstem do spędzenia czasu z niemowlakiem. Czynność ta sprawia bowiem, że rodzice poznają bliżej ciało, a także potrzeby psychiczne i emocjonalne dziecka.
Masaż Shantala polecany jest osobom, które zmagają się z depresją poporodową. Ze względu na bliskość, jaka wytwarza się podczas masażu, możliwe jest powolne uczenie się nowej rzeczywistości. Masowanie jest również gwarancją spędzenia wyjątkowego czasu z maluchem oraz ułatwia przyzwyczajanie się do jego obecności. Masaż Shantala posiada również wiele innych zalet. Do najważniejszych zalicza się również:
- poprawę snu dziecka,
- zmniejszenie kolek,
- lepsze funkcjonowanie układu trawiennego malucha,
- relaksację,
- stymulowanie układu hormonalnego,
- budowanie świadomości ciała dziecka.
Wszystkie te kwestie wpływają pozytywnie na całokształt rozwoju malucha. Masaż Shantala usprawnia kondycję ruchową, umożliwiając prawidłowy rozwój mięśni najmłodszych, a także wzmacnia więź pomiędzy dziećmi i ich rodzicami.