wtorek, 01 czerwiec 2021 12:45

Ślub i wesele – jakie są najważniejsze kwestie organizacyjne?

Paweł Kotas fotografia Paweł Kotas fotografia pixabay

Przygotowania do ślubu są bardzo zajmujące i często rozpoczynają się na długo przed planowaną datą uroczystości. Do załatwienia jest bowiem bardzo dużo rzeczy, w tym formalności związanych z zawarciem związku małżeńskiego.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na zawarcie związku małżeńskiego? Jakie formalności trzeba załatwić, by związek był ważny? Co z oprawą ślubu i wesela?

Formalności przed ślubem – co trzeba załatwić w urzędach?

Niezależnie od tego, na jaką formę ślubu się zdecydujesz, koniecznością jest udanie się do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego, w celu załatwienia niezbędnych formalności. Tam zgłaszasz chęć zawarcia związku małżeńskiego. Urzędnik wyjaśni wszystkie kwestie, które trzeba załatwić jeszcze przed planowanym ślubem. Jak się okazuje, coraz popularniejsze stają się śluby plenerowe. Pamiętaj, że ślub cywilny może odbyć się w ten sposób i coraz częściej wyrażana jest na to zgoda. O wiele rzadziej można spotkać się ze ślubami kościelnymi udzielanymi poza świątynią. W naszym kraju jak na ten moment jest to praktycznie niemożliwe do zrealizowania.

Coraz częściej odbywają się w Polsce śluby międzynarodowe, które mają niejednokrotnie bardzo ciekawą oprawę. W związku z tym często pojawiają się też pytania typu, jak zorganizować ślub międzynarodowy. W tym celu warto również udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie urzędnik wyczerpująco odpowie na wszelkie pytania.

Wybór motywu przewodniego wesela

Kiedy już wszystkie formalności zostaną spełnione, należy zabrać się za wybór oprawy wesela i załatwianie kolejnych ważnych kwestii. W tym celu warto postawić na jeden motyw przewodni, do którego będą dobierane kolejne elementy ślubu i wesela. Obecnie bardzo popularne są wesela organizowane w stylu vintage, rustykalnym, boho czy klasycznym oraz glamour. W momencie, gdy już masz wybrany motyw wesela, o wiele łatwiej dobrać strój Pary Młodej, kolorystykę wystroju sali, dekoracje i takie detale jak zaproszenia czy winiety na stół.

Nie zapomnij o tym, by wybrać odpowiednią salę weselną, orkiestrę czy DJ’a, a także menu. Ostatnia kwestia jest ważna, jeśli wśród gości znajdują się małe dzieci, a także osoby na specjalnych dietach.

Fotograf ślubny – czy warto zdecydować się na jego usługi?

Istotną kwestią jest także zamówienie usługi fotograficznej. Obecnie część osób rezygnuje z tego na rzecz zdjęć robionych przez znajomych i rodzinę w czasie uroczystości. Jednak nie do końca to rozwiązanie się sprawdza. Profesjonalny fotograf zawsze będzie wiedział, jak uchwycić daną scenę, by na zdjęciu prezentowała się ona jak najlepiej. Odpowiednio też zretuszuje i podkreśli piękno wybranych zdjęć. Oferuje także wiele różnorodnych usług. W ostatnim czasie do najchętniej wybieranych zalicza się przede wszystkim fotoreportaż ślubny, który pozwala na uchwycenie i zatrzymanie w pamięci wyjątkowych emocji towarzyszących temu ważnemu wydarzeniu. Jeśli chcesz zobaczyć, jak dokładnie wygląda fotoreportaż ślubny, możesz zajrzeć do portfolio mi.in. Paweł Kotas Fotografia.