Przede wszystkim zaopatrzyć się w preparaty na ukąszenia owadów o skutecznym działaniu. Do wyboru mamy zarówno preparaty nazywane repelentami (środki mające za zadanie odstraszyć owady), jak i produkty łagodzące skutki ukąszeń. Mogą one występować w najróżniejszych formach: jako maści, żele, bądź płyny. Który sprawdzi się najlepiej?
Ukąszenia owadów - jak im przeciwdziałać?
Wprawdzie w Polsce większość owadów nie jest groźna, a ich ukąszenia nie powodują zagrożenia życia, to jednak dyskomfort wywołany świądem i bólem może skutecznie zakłócić wakacyjny relaks. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto sięgać po preparaty odstraszające owady. Są dostępne m.in. w formie płynów lub aerozoli. Wszelkiego rodzaju repelenty są polecane zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi. Najmłodsi mają problem z opanowaniem się przed rozdrapywaniem swędzących ukąszeń, co często skutkuje zakażeniem. W takim wypadku najlepiej wybierać produkty dedykowane dla dzieci, które zostały przebadane dermatologicznie i są bezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka.
Działanie preparatów odstraszających może opierać się na substancjach chemicznych, ale nie tylko - również substancje pochodzenia naturalnego uchodzą za skuteczne. W składzie zawierają głównie wyciągi roślinne oraz olejki eteryczne, które nie są tolerowane przez komary, meszki czy kleszcze. Do wyboru mamy wiele produktów: https://www.e-medest.pl/przeciw-owadom.html
Środki przeciwko ukąszeniom owadów są dostępne w różnych wariantach:
- płyny
- spraye oraz aerozole
- opaski do noszenia na ręce, nodze lub do przyczepienia w dowolnym miejscu
- plastry naklejane na ubranie, bądź w najbliższym otoczeniu
- balsamy i emulsje
Od nas zależy, jaka forma preparatu sprawdzi się najlepiej.
Jak łagodzić skutki ukąszeń?
Gdy już dojdzie do ukąszenia, niezbędne okażą się preparaty, które pomogą zmniejszyć dyskomfort wywołany swędzeniem. Jednym ze środków, po który sięgamy najczęściej, jest maść na ukąszenia. W skład takiej maści wchodzą przeważnie substancje mające za zadanie złagodzić stan zapalny skóry oraz o działaniu przeciwświądowym, jak np. hydrokortyzon. W przypadku silnego świądu sprawdzą się również żele o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają. Jeśli nie zaopatrzyliśmy się na wyjazd w żadne preparaty, możemy wypróbować też domowe sposoby. Najprostszym z nich jest zimny okład - możemy go wykonać z kostki lodu owiniętej w chusteczkę. Dzięki temu jad z ukąszenia będzie rozprzestrzeniał się wolniej. Gdy znajdujemy się na łonie natury, możemy spróbować wetrzeć w miejsce ukąszenia rozgniecione liście szałwii, natki pietruszki lub babki lancetowatej. Bezpiecznej jest jednak zawierzyć przebadanym preparatom o potwierdzonym działaniu: https://www.e-medest.pl/ukaszenia.html
Na ukąszenia komarów płyny, żele i maści są w zupełności wystarczające. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku kleszczy. Tutaj bardzo ważne jest przede wszystkim umiejętne usunięcie insekta. W zestawach dedykowanych do usuwania kleszczy znajduje się aerozol do zamrożenia i pęseta. Dzięki temu mamy pewność, że kleszcze został usunięty prawidłowo.
W przypadku, gdy chodzi o ukąszenie pszczoły lub osy, również w pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że usunięto z ciała żądło. Ważna jest także obserwacja ukąszonego, zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko - w razie wystąpienia reakcji alergicznej kluczowy jest błyskawiczny kontakt z lekarzem.