Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że na co dzień w większości nawet nie jesteśmy świadomi tego, iż w dany budynek posiada drogę ewakuacyjną. Spowodowane jest to tym, że taka droga na co dzień jest niemalże niewidoczna dla laika. Kluczowym elementem każdej drogi ewakuacyjnej jest oświetlenie awaryjne. Dlaczego jest ono tak istotne?
Oświetlenie awaryjne, czyli podstawa każdej ewakuacji
Obecnie tak bardzo przyzwyczailiśmy się do światła elektrycznego, że niemalże zapominamy o tym, jak bardzo jest ono awaryjne. Wystarczy nagły przestój w dostawie energii spowodowany zjawiskami atmosferycznymi lub po prostu zwykłą awarią elektrowni i wszystko zostaje wyłączone. O ile podczas przebywania w pomieszczeniu z wielkimi oknami, taka awaria (w dzień) nie jest niczym strasznym, to jednak w miejscach takich jak kina, teatry lub inne budynki w których w jednym momencie znajduje się dużo osób, takie sytuacje potrafią być niemalże śmiertelnie niebezpieczne. Główne niebezpieczeństwo nie czyha wcale w tym, że nagle brakuje energii elektrycznej, lecz w tym, że podczas takiej awarii w jednej sekundzie nastaje całkowita i nieprzenikniona ciemność. Wówczas bardzo łatwo o wybuch paniki, która potrafi nieść za sobą dziesiątki, a nawet czasami setki ofiar. Doskonale widoczne jest to na wszelakich dostępnych dziś w sieci nagraniach, kiedy ludzie z błahego powodu zaczynają wpadać w zbiorową panikę. Działa wówczas zasada psychologii tłumu i nikt nie myśli o rozsądnym zachowaniu – najważniejsze jest to, aby za wszelką cenę ratować własne zdrowie i życie. Dlatego też droga ewakuacyjna i oświetlająca ją instalacja oświetlenia awaryjnego jest jedynym sposobem na skuteczną, sprawną i bezpieczną ewakuację z danego budynku.
Dlaczego regularne pomiary oświetlenia awaryjnego są tak ważne?
Pomiary oświetlenia awaryjnego są niezwykle istotną częścią regularnej konserwacji całej drogi ewakuacyjnej. Instalacja oświetlenia awaryjnego podczas nagłej awarii prądu pełni kluczową rolę, dlatego też jakość i natężenie takiego światła musi być zawsze idealne. Instalacja oświetlenia awaryjnego nie może dawać zbyt jasnego światła, aby nie dezorientować i tak już zdezorientowanych ludzi, próbujących znaleźć wyjście. Zbyt słabe światło może tylko spotęgować efekt paniki dając złudne poczucie, że trzeba jak najszybciej przemieszczać się w stronę słabego źródła światła.
Kto może wykonywać pomiary oświetlenia awaryjnego?
Regularne pomiary oświetlenia awaryjnego powinny być wykonywane wyłącznie przez przeszkolonych do tego profesjonalistów, ponieważ od sprawności tej instalacji świetlnej zależy ludzkie zdrowie oraz życie. Warto wyraźnie podkreślić, że osoby zawodowo zajmujące się pomiarami natężenia światła mają odpowiedni sprzęt, aby dokładnie zmierzyć ilość lumenów w instalacji oświetlenia awaryjnego.