środa, 10 luty 2021 16:31

Jak funkcjonuje układ endokannabinoidowy

cbd cbd

O wykorzystaniu konopi oraz pozyskiwanych z nich substancji mówi się coraz głośniej i częściej w kontekście wspomagania leczenia niektórych schorzeń i dolegliwości.

Cały czas ich właściwości są badane i pojawiają się nowe zagadnienia. Jednym z ciekawszych, o których można usłyszeć coraz częściej jest układ endokannabinoidowy. Czym dokładnie on jest? Jak funkcjonuje i w leczeniu jakich schorzeń zastosowanie np. olejku z konopi może być wsparciem?

Czym jest układ endokannabinoidowy?

Układ endokannabinoidowy nazywany w skrócie ECS cały czas jest badany i analizowany. Jego odkrycie jest stosunkowo nową kwestią patrząc na okres od kiedy ludzie stosują konopie zawierające substancję CBD. Wskazuje się, że może on mieć wpływ na wiele procesów życiowych człowieka. Odpowiada za procesy fizjologiczne, a także ma istotny wpływ na funkcjonowanie takich układów jak nerwowy, hormonalny czy immunologiczny. Okazuje się również, że może mieć wpływ na regulacje gospodarki energetycznej, wpływać na prawidłowe utrzymanie wagi (regulacja łaknienia). Badania mają też wykazać, w jakim zakresie układ endokannabinoidowy wpływa na pamięć oraz motorykę.

Jak działa układ endokannabinoidowy?

Kiedy już wiesz co to jest układ endokannabinoidowy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie „jak działa układ kannabinoidowy?”. Jak to zostało wyżej wspomniane, jest on powiązany z innymi układami w naszym organizmie i działa w oparciu o receptory CB1 i CB2, które są rozmieszczone w różnych częściach naszego ciała. To powoduje, że gdy w organizmie zachodzą niepożądane zmiany, układ aktywuje się i pobudza ciało do produkcji kannabinoidów, które łączą się ze znajdującymi w odpowiednim miejscu organizmu receptorami. To z kolei pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby czy w ogóle jej powstania.

Trzeba tutaj podkreślić, że kannabinoidy są produkowane na bieżąco, jedynie w sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba. Mogą jednak powstać ich niedobory. Dlatego warto regularnie stosować olejki CBD. Zawarte w nim substancje mogą aktywować receptory, co pozytywnie wpływa na wiele aspektów zdrowia oraz samopoczucie.

W jakich schorzeniach stosowanie konopi może być wsparciem?

Stosowanie oleju konopnego w celu aktywacji receptorów CB1 i CB2 może mieć znaczący wpływ na wsparcie leczenia wielu chorób. Wskazuje się przede wszystkim na łagodzenie różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Może to mieć wpływ także na poprawę samopoczucia, w tym w stanach depresyjnych, bez negatywnych skutków otępienia czy odurzenia.

Oprócz tego, odpowiednio pobudzony i działający układ endokannabinoidowy może wpływać pozytywnie na regulację poziomu cukru we krwi, a także pracę układu trawiennego, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi oraz ogólnego stanu zdrowia organizmu. Wskazuje się z dużym prawdopodobieństwem, że zaburzenia w działaniu układu endokannabinoidowego mogą skutkować chorobami kojarzonymi z wiekiem starczym np. chorobą Alzheimera oraz demencją. Mówi się także o chorobie Parkinsona.