piątek, 05 sierpień 2022 15:54

Okulary korekcyjne – dlaczego warto je nosić? 

okulary korekcyjne okulary korekcyjne pixabay

Noszenie okularów korekcyjnych większości z nas kojarzy się z obowiązkiem, niekiedy przykrym, niekiedy neutralnym.

Ich istotna rola jest jednak bezsprzeczna – prawidłowo dobrane do wady wzroku okulary znacząco podnoszą komfort życia oraz pozwalają nam funkcjonować na zdecydowanie lepszym poziomie. Doskonała jakość widzenia to jednak nie jedyna zaleta okularów – w końcu dokładnie ten sam efekt osiągniemy, korzystając z soczewek kontaktowych. Sprawdźmy, dlaczego warto nosić okulary korekcyjne i co dobrego mogą one zdziałać nie tylko dla naszego zdrowia, ale także wizerunku.

Okulary korekcyjne a kwestie zdrowotne

Okulary korekcyjne są przeznaczone głównie dla osób, które mają stwierdzoną wadę wzroku. Ich regularne noszenie pozwala cieszyć się doskonałą jakością widzenia oraz korzystać z życia tak, jakby wady wzroku nie było. Dzięki okularom możemy wygodnie czytać książki, wykonywać prace manualne, a także bezpiecznie przemieszczać się po mieście. Warto jednak wiedzieć, że noszenie okularów nie tylko poprawia wzrok w momencie, kiedy mamy je na nosie, ale także chroni nasze oczy w dłuższej perspektywie czasu.

Otóż, prawidłowo dobrane okulary korekcyjne zapobiegają pogłębianiu się wady wzroku oraz chronią nas przed takimi negatywnymi następstwami, jak chociażby nawracające bóle głowy. Na tę dolegliwość uskarżają się szczególnie osoby, które z różnych powodów unikają noszenia okularów. Wytężając wzrok przez większość dnia, narażamy się na dolegliwości bólowe, które z czasem mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Podobnie sytuacja wygląda także w przypadku nieprawidłowo dobranych okularów. Z tego powodu okulary korekcyjne należy zawsze wybierać u okulisty.

Okulary dodatkowo chronią nasze oczy przed urazami mechanicznymi, a także tworzą swoistą barierę, zapobiegającą przenikaniu promieniowania słonecznego. Niektóre z okularów korekcyjnych są dodatkowo wyposażone w specjalne powłoki, które chronią oczy przed refleksami świetlnymi oraz światłem niebieskim, generowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych.

okulary korekcyjne

okulary korekcyjne

Okulary a kwestie estetyczne

Oprócz powodów zdrowotnych, okulary korekcyjne warto nosić z jeszcze jednego, nie mniej istotnego powodu – ze względu na możliwość stworzenia w oparciu o nie pożądanego wizerunku. Nie ulega wątpliwości, że okulary zmieniają nasz wygląd. Prawidłowo dobrane szkła są w stanie pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek, nadać naszej twarzy charakteru oraz podkreślić to, co w niej najlepsze. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób sięga po tzw. zerówki, czyli okulary bez korekcji, tylko po to, aby nadać sobie pożądanego wyglądu.

Prawidłowo dobrane do kształtu twarzy, urody oraz statusu oprawki podkreślają nasz wizerunek oraz pozwalają wykreować go w pożądanym kierunku. Dzięki nim możemy także uwydatnić pewne cechy, nadając sobie większej powagi lub wręcz przeciwnie, bardziej rozrywkowego charakteru. Nie bez powodu mówi się, że osoby w okularach wydają się bardziej inteligentne – to właśnie ich noszenie nadaje naszej twarzy wrażenia profesjonalizmu, co jest szczególnie pożądane w niektórych kręgach społecznych i zawodowych.