poniedziałek, 08 sierpień 2022 10:50

Jakie zioła warto mieć w swojej domowej apteczce?

https://mojazielarnia.pl https://mojazielarnia.pl pixabay

Osoby, które śledzą nowinki medyczne mogą niejednokrotnie usłyszeć, że gdzieś znaleziono roślinę, mającą cudowne właściwości prozdrowotne.

 

Jednak ludzkość już od dawna zna i ceni sobie wiele roślin ogólnie nazywanych ziołami, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Są one niejednokrotnie także wsparciem dla wielu kuracji medycznych. Jednak zanim zastosuje się zioła, warto wiedzieć na ich temat nieco więcej, aby nie zaszkodzić sobie przy ich stosowaniu.

O czym należy pamiętać przy stosowaniu ziół?

Różnego rodzaju zioła są znane w medycynie tradycyjnej już od bardzo dawna. Bazuje na nich m.in. medycyna chińska, ale także i ludowe medycyny Słowian. Do dziś w wielu domach można znaleźć wiele podstawowych ziół z miętą i melisą na czele. Niosą one za sobą wiele cennych składników odżywczych i mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że wiele z nich ma bardzo silne działanie, a także mogą one wchodzić w interakcje z różnego rodzaju lekami. Dlatego też przed ich zastosowaniem warto skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą, aby dopytać się, czy w danej sytuacji można je bezpiecznie brać. Przykładem może być tutaj ziele dziurawca, które może mieć wpływ na prawidłowe działanie antykoncepcji hormonalnej.

Zioła wspomagające zdrowie kobiet – na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Są zioła, które warto mieć zawsze w swojej apteczce, tak jak wspomniane wyżej mięta czy melisa. Oprócz tego, dobrze jest mieć także zestaw ziół dostosowanych do płci. Przykładowo na kobiece dolegliwości związane z obfitymi i bolesnymi miesiączkami łagodzić będzie m.in. ziele krwawnika. Oprócz tego przyspiesza on gojenie się ran. Na bolesne miesiączki pomocny może być także napar z nagietka.  Panie w okresie klimakterium mogą korzystać m.in. z dziurawca. Tutaj trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, że może on wpływać na kuracje hormonalne, ale i powodować fotouczulenia. Wśród innych wspomagających kobiece zdrowie ziół warto wymienić m.in. liść maliny, czystek czy ziele owsa. W przypadku chęci zadbania o swoje włosy czy paznokcie warto też sięgnąć po preparaty zawierające wyciąg ze skrzypu polnego.

Męskie zdrowie – zobacz, jakie zioła mogą być pomocne

Również panowie mogą w zielniku znaleźć wiele ciekawych propozycji, które pozwolą im na złagodzenie objawów różnych dolegliwości. Wśród ziół pomocnych na męskie dolegliwości, w tym na problemy z prostatą wymienia się m.in.: pokrzywę, kłącze perzu, wierzbownicę drobnokwiatową, palmę sabałową, korę śliwy afrykańskiej czy nawłoć. Co ciekawe panowie mogą również korzystać z dobrodziejstw skrzypu, który kojarzony jest raczej z kobiecymi suplementami diety. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ziół i preparatów ziołowych, które będą pomocne, jako wsparcie kuracji w leczeniu prostaty, zajrzyj na stronę: https://mojazielarnia.pl/87-prostata. Znajdziesz tam różnego rodzaju preparatu w formie soków, kapsułek, tabletek czy suszu ziołowego do przygotowania naparów.