Jeszcze do niedawna nie było możliwości wyboru. Jedynym dostępnym sposobem poprawy ostrości widzenia były tradycyjne okulary. Dziś na szczęście możemy wybierać pomiędzy soczewkami kontaktowymi a szkłami korekcyjnymi. Obie te opcje mają jednak swoje zalety, ale też wady. Zatem na jaki wariant się zdecydować, soczewki czy okulary? Czym się kierować, wybierając metodę korygowania wady wzroku?
Soczewki czy okulary - wizyta u specjalisty pomoże rozwiać wątpliwości
Badanie wzroku to pierwszy krok, na jaki powinna zdecydować się osoba, która ma problemy z ostrością widzenia. Prawidłowa diagnostyka to bowiem podstawa. Specjalista dokładnie zbada nasze oczy i zdiagnozuje ewentualną wadę wzroku. Co więcej, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, poleci odpowiednią metodą jej korygowania. Oczywiście ostateczny wybór zawsze należy do pacjenta, ale warto jednak tę decyzję skonsultować ze specjalistą.
Soczewki kontaktowe - najważniejsze zalety
Stosowanie soczewek jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Idealnie przylegają one do gałki ocznej i poruszają się wraz z nią. Dzięki temu zapewniają odpowiednią ostrość widzenia w każdym kierunku. Nowoczesne soczewki kontaktowe są w stanie skorygować praktycznie każdą wadę wzroku. Z powodzeniem może się na nie zdecydować krótkowidz, ale nadwzroczność również nie będzie przeciwskazaniem do ich stosowania. Należy jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie jeśli stosujemy soczewki tygodniowe czy miesięczne. Po ich zdjęciu należy je dokładnie umyć. Potrzebny więc będzie specjalny płyn do soczewek. Mniej problemu sprawią soczewki kontaktowe jednodniowe. Nie wymagają czyszczenia i przechowywania, co jest ogromną zaletą ich stosowania.
Dla kogo soczewki kontaktowe?
Na soczewki kontaktowe najczęściej decydują się osoby prowadzące aktywny tryb życia, a także uprawiające sport. Nie ma bowiem bardziej komfortowej metody korygowania wad wzroku. Ich stosowanie pomaga uniknąć powszechnych problemów, jakie na co dzień sprawiają okulary. Nie trzeba się martwić, że się zabrudzą czy zaparują. Nie ma też ryzyka ich uszkodzenia czy też zgubienia, co zdarza się dość często w przypadku okularów. Soczewki kontaktowe to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają wadę wzroku, ale nie chcą tego ujawniać. Praktycznie nie są one widoczne na oczach, dlatego zapewniają najwyższy poziom dyskrecji.
Okulary i ich największe walory
Okazuje się, że choć soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością, to okulary korekcyjne wciąż mają mnóstwo zwolenników. Wiele osób wciąż chętnie decyduje się na tę tradycyjną metodę korygowania wady wzroku. Nie można się temu specjalnie dziwić, noszenie okularów daje znacznie większą swobodę niż soczewki. W każdej chwili można je zdjąć i pozwolić odpocząć oczom. Przy ich zdejmowaniu nie jest potrzebny płyn do soczewek i inne środki zapewniające bezpieczeństwo ich stosowania. Kiedy są brudne, wystarczy przetrzeć szkła specjalną ściereczką lub umyć je pod bieżącą wodą.
Dla kogo okulary?
Tradycyjne okulary korekcyjne są szczególnie polecane osobom, które wiele godzin spędzają przed komputerem. Używanie soczewek może bowiem nadmierne przesuszać oczy, a to może skutkować różnego rodzaju podrażnieniami, a nawet infekcjami. Tego problemu nie ma w przypadku noszenia okularów. Co więcej, tradycyjne szkła okularowe są często traktowane jako modny dodatek. Odpowiednio dobrane oprawki podkreślają urodę, dlatego trudno z nich zrezygnować.