sobota, 17 wrzesień 2022 12:01

Co to jest HMB i jak wpływa na organizm człowieka?

OstroVit OstroVit pixabay

Wśród wielu suplementów diety o działaniu antykatabolicznym pojawia się często związek o dość tajemniczej nazwie HMB.

Często także zaliczany jest do substancji anabolicznych, mówi się, że wspomaga syntezę białek, a nawet powoduje szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Czym właściwie jest suplement HMB, na czym polega działanie HMB? W jaki sposób stosowanie HMB może wpłynąć na organizm ludzki? Poznaj sprawdzone informacje o HMB.

Prosty suplement diety - HMB

Kwas 3-hydroksy 3-metylomasłowy, z języka angielskiego β-hydroxy β-methylbutyric acid, czyli w skrócie HMB powstaje wskutek rozpadu jednego z aminokwasów rozgałęzionych. Stosowanie HMB w roli suplementu diety ma na celu uzyskanie wysokiego poziomu HMB. On z kolei ma wpływać antykatabolicznie na organizm, hamując rozpad białka, a wspierając jednocześnie:

  • procesy anaboliczne,
  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • wytrzymałość organizmu,
  • budowę masy mięśniowej.

Jak suplementacja HMB może wpływać na organizm człowieka?

Przyjmowanie HMB oparte jest najczęściej o suplementy diety zawierające jedynie ten związek. Mają prosty skład, rzadziej można znaleźć w jednym preparacie połączenie HMB i innych substancji aktywnych.

Mikronizowany, dobrze przyswajalny związek proponuje na przykład producent suplementów diety OstroVit w sklepie firmowym: https://ostrovit.com/pl/menu/hmb-18843.html. Dzięki wygodnej postaci proszku produkt umożliwia precyzyjne dawkowanie i wystarcza na długo.

Łącząc suplementację HMB przy intensywnym treningu z właściwym odżywianiem, a także innymi suplementami można uzyskać zmniejszony rozpad mięśni czy szybsze spalanie tłuszczu. Sprawdź informacje o wpływie HMB na organizm w poniższym FAQ - pytaniach i odpowiedziach.

Czy HMB wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej?

HMB może przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni, o ile suplementacji HMB towarzyszy regularny trening i odpowiednia dieta. Działanie HMB może spowodować, że mimo utraty tłuszczu waga ciała wzrośnie z uwagi na wzrost masy mięśniowej.

Czy HMB powoduje wzrost masy mięśniowej?

HMB nie wpływa bezpośrednio na przyrost mięśni, jednak z uwagi na oddziaływanie na procesy kataboliczne w organizmie może hamować rozpad białka. Przez to pośrednio wpływa także na przyrost mięśni.

Czy HMB podnosi wytrzymałość?

Suplementację HMB włącza się często w przypadku początkujących sportowców trenujących regularnie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia mięśni, zapobiec rozpadowi włókien tworzących tkankę mięśniową. Ponieważ związek może mieć wpływ na masę mięśniową, równolegle może wspierać intensywne treningi, wytrzymałość.

Czy HMB ma skutki uboczne?

HMB należy do naturalnie występujących w organizmie związków, a dotychczasowe badania nie wykazały skutków ubocznych jego przyjmowania w zalecanych ilościach.