wtorek, 20 październik 2020 10:27

Nagrobki

nagrobki Kraków nagrobki Kraków

Profesjonalny zakład kamieniarski z pewnością pomoże w dokonaniu wyboru odpowiedniej płyty nagrobnej. Siłą rzeczy wiele osób nie orientuje się w tej tematyce, nie wie, na co zwracać uwagę, a co za tym idzie - ma spory problem z dokonaniem odpowiedniego zakupu.

Jakie więc kwestie są istotne, gdy zamawiamy nagrobki? Wymieńmy kilka podstawowych.

1. Wybór kamienia - możemy wybrać marmur, granit lub piaskowiec. Pierwszy materiał, głównie z uwagi na nasz klimat, jest używany rzadko, gdyż ulega erozji. Piaskowiec z kolei pięknie wygląda i odznacza się trwałością, jednak wymaga sumiennej pielęgnacji. Najczęściej wybieranym i jednocześnie najtrwalszym (bez względu na kraj pochodzenia) materiałem budulcowym nagrobków jest granit. Niektóre zakłady kamieniarskie mają w swojej ofercie granit chiński, odznaczający się szeroką gamą kolorystyczną.

2. Rozmiar nagrobka - to będzie jednym z pierwszych pytań, jakie zada zakład kamieniarski. Chodzi o to, czy chcemy nagrobek pojedynczy, podwójny, czy może interesuje nas rodzinny grobowiec. Oczywiście zazwyczaj istnieje możliwość indywidualnego dobrania wymiarów. Tutaj trzeba jednak wziąć pod uwagę dostępne na cmentarzu miejsce, czy też wytyczne administracji cmentarza.

3. Tablica napisowa - najczęściej umieszcza się na niej krzyż piaskowany lub mosiężny, a czasem również wizerunek Jezusa lub Matki Boskiej. Oczywiście może się na niej znaleźć piaskowany wizerunek osoby zmarłej lub jej fotografia wykonana na porcelanie (czarno-biała, w sepii lub w kolorze). Tablic napisowych nie stosuje się stosuje się w przypadku nagrobków typu "sarkofag".

4. Rodzaj napisu - wyróżniamy tutaj trzy podstawowe rodzaje liter: kute, piaskowane oraz metalowe. Napisy kute wyglądają bardzo elegancko i dostojnie, lecz ich wykonanie jest bardzo czasochłonne, co rzutuje na ich cenę. Często wybierane są litery metalowe, mocowane do tablicy za pomocą kleju. Najpopularniejszą i jednocześnie najtańszą opcją pozostają wykonywane maszynowo, odznaczające się wysoką trwałością napisy piaskowane.

Dodajmy, że zazwyczaj nagrobki (Kraków polecamy KAMSO) posiadają wliczony w cenę dowóz na cmentarz oraz montaż. Zanim jednak odwiedzimy zakład kamieniarski, najlepiej pomyśleć o tym, jaki chcielibyśmy zamówić nagrobek - raczej skromny i prosty, czy też bogato zdobiony. A może życzylibyśmy sobie jakieś elementy artystyczne np. płaskorzeźbę na tablicy napisowej? Podejmując ostateczną decyzję warto również wziąć pod uwagę charakter zmarłej osoby. W niektórych przypadkach ludzie wyrażają ostatnią wolę nie tylko odnośnie sposobu pochówku, ale też wyglądu nagrobka.