. Ponadto korzytnie wpływają na doznania seksualne. Dzięki ćwiczeniom mięśni Kegla możemy zapewnić sobie łatwiejszy poród, a także o wiele szybszy powrót do formy po ciąży.
Gdzie są mięśnie Kegla?
Ogólnie przyjętym jest, że mięśnie Kegla należy ćwiczyć zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie. Jednak warto wiedzieć, że ćwiczenia dobrze jest zaplanować już w przypadku planowania ciąży. W prostych słowach, mięśnie dna macicy przytrzymują narządy od dołu, stanowiąc swego rodzaju hamak rozpięty między kością łonową a guziczną. Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla mogą wpływać na poprawę doznań seksualnych, sprawniejszy poród, łatwiejszy powrót do formy po porodzie, a także uniknięcie w przyszłości problemów zdrowotnych, takich jak wypadanie macicy czy pęcherza lub nietrzymanie moczu.
Dlaczego warto ćwiczyć mięsnie dna macicy?
Kiedy mięśnie dna macicy są mocne, łatwiej jest dźwigać ciężar rosnącego brzucha. Dodatkowo lepiej pracują w momencie przechodzenia maleństwa przez kanał rodny, ułatwiając wypieranie. Zmniejsza to ryzyko ewentualnych urazów, pomaga też chronić krocze przez pęknięciem. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się ćwiczeń mięśni Kegla kobietom, które pozostają w ciąży zagrożonej. Jeśli masz wątpliwości, nie jesteś pewna czy możesz wykonywać konretne ruchy, koniecznie skontaktuj się z ginekologiem położnikiem.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży?
Wiele aktywnych sportowo Pań zadaje pytanie jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży? Trening mięśni Kegla nie jest skomplikowany. Ćwiczenia można wykonywać leżąc na plecach lub stojąc w lekkim rozkroku. Należy napiąć grupę mięśni, o które chodzi, a następnie policzyć do pięciu, powoli je rozluźniając. Po krótkim odpoczynku zaleca się powtórzenie ćwiczenia około pięciokrotnie, trzy razy w ciągu dnia. Po tygodniu ćwiczeń można zwiększyć liczbę skurczów do około dziesięciu, a nawet piętnastu. Dobrze jest wyobrazić sobie, że dno macicy to winda, którą należy wciągnąć jak najbardziej do góry. Kiedy nasza "winda"zaczyna zjeżdżać w dół, trzeba stopniowo rozluźniać mięśnie, aż zjedzie na samo dno.
Odpowiednio wykonywany trening mięśni Kegla z pewnością okaże się niezwykle pomocny zarówno przed zajściem w ciąży, jak i w okresie jej trwania, podczas porodu, a także już po nim. Przyczyni się nie tylko łatwiejszego funkcjonowania w okresie tych szczególnych dziecięciu miesięcy, ale umożliwi też sprawniejszy i bezpieczniejszy dla dziecka poród. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i - jeśli nie ma ku temu przeciwskazań - zacząć ćwiczyć mięśnie dna macicy jak najszybciej.