Jednym z nich może być stres obecny w życiu każdej osoby. Zaobserwowałaś u siebie mimowolne popuszczanie moczu w stresowych sytuacjach? Chcesz dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź, czym jest inkontynencja stresowa i zobacz, jak z nią walczyć.
Inkontynencja stresowa – co to jest?
Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Nawet co piąta kobieta powyżej 20. roku życia cierpi z powodu inkontynencji. Bardzo często jest to związane z osłabieniem lub dysfunkcją mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie narządów takich jak pęcherz czy cewka moczowa. Do uszkodzenia tych partii ciała dochodzi na skutek:
- ciąży,
- porodu,
- zabiegów chirurgicznych,
- przewlekłych chorób,
- niezdrowego trybu życia.
Inkontynencja stresowa oznacza sytuację, w której dochodzi do mimowolnego wycieku moczu w wyniku odczuwania silnego stresu. Osoby zmagające się z tą dolegliwością wycofują się z życia społecznego z obawy przed nieszczęśliwym wypadkiem. Strach przed niekontrolowanym popuszczeniem z czasem uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Całkowita izolacja i życie w ciągłym stresie mogą z kolei prowadzić do znacznej utraty pewności siebie, a nawet depresji.
Dlaczego nietrzymanie moczu spowodowane jest stresem?
Stres jest naturalną reakcją organizmu na różne sytuacje, które zaburzają jego równowagę. Może być zarówno motywatorem, jak i przyczyną problemów. Przyspieszony oddech, szybsze bicie serca oraz nadmierna potliwość to popularne objawy stresu. Rzadziej spotykanym jest nadreaktywność pęcherza, która prowadzi do niekontrolowanego popuszczania. Dolegliwość ta występuje przede wszystkim u osób zmagających się z chorobami układu moczowego oraz uzależnieniem od tytoniu lub alkoholu.
Nietrzymanie moczu – jak radzić sobie w stresowych sytuacjach?
Leczenie inkontynencji może odbywać się na kilka różnych sposobów. Konkretna metoda jest zazwyczaj zalecana przed specjalistę na podstawie badań diagnostycznych. Sam proces kuracji może trwać nawet kilka miesięcy. Przez cały ten czas warto korzystać ze specjalnie projektowanych środków higienicznych. Do najczęściej stosowanych zalicza się m.in.:
- wkładki,
- podpaski,
- majtki chłonne,
- pieluchomajtki.
Innowacyjnym rozwiązaniem są też tampony na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych URITAM. Sprawdzają się w ekstremalnych sytuacjach, a jednocześnie pozostają niewyczuwalne i niewidoczne. Tampony na nietrzymanie moczu wpływają bardzo pozytywnie na komfort psychiczny, ponieważ mogą być używane nawet do 12 godzin dziennie.
Jakie są metody leczenia inkontynencji stresowej?
Najważniejszym krokiem w leczeniu nietrzymania moczu jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty. Wczesne przeprowadzenie badań i rozpoczęcie kuracji to kluczowe kwestie. W zależności od przyczyn dolegliwości zaleca się m.in.:
- terapię farmakologiczną,
- zabieg chirurgiczny,
- leczenie psychologiczne,
- ćwiczenia,
- fizjoterapię uroginekologiczną.
Warto zaznaczyć, że zwlekanie z wizytą u lekarza i bagatelizowanie nietrzymania moczu sprawią, że problem będzie się rozwijał. Dlatego najlepiej udać się do lekarza zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów.