piątek, 23 grudzień 2022 10:16

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

psychoterapia Warszawa psychoterapia Warszawa Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W dzisiejszych zabieganych czasach coraz więcej z nas zmaga się z problemami natury psychologicznej. Czujemy się przytłoczeni obowiązkami, zbyt zabiegani i zmęczeni, przerażeni tym co nas czeka.

Co zatem można z tym zrobić? Najlepiej udać się po pomoc do specjalisty. Na szczęście już nie wstydzimy się prosić o pomoc psychologa czy psychoterapeuty. Dzięki temu pomoc często przychodzi w odpowiednim czasie, pomaga nam znacznie i nie pogłębia naszego złego samopoczucia. Kto i jak może skorzystać z porady psychologa?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • psychoterapia Warszawa i inne miasta - jak i kiedy zwrócić się o pomoc specjalisty?
  • psychoterapeuta dzieci - na co zwracać uwagę wybierając specjalistę
  • psycholog dla osoby dorosłej - na jaką pomoc z zakresu psychoterapii i psychologii możemy liczyć

Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mogą zwrócić się o pomoc do specjalnych ośrodków pomocy psychologicznej działającej zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jak i w ramach prywatnych gabinetów psychologicznych. Niezależnie od tego czy jest to Wrocław, Kraków czy Warszawa, psychoterapia rozwinięta w tych miastach daje nam równy dostęp do leczenia. Jednak, jeśli chodzi o ośrodki państwowe na leczenie możemy czekać nieco dłużej niż w ośrodkach prywatnych. Tam miejsc jest o wiele więcej. Tam też jest więcej specjalistów, dzięki czemu nie musimy tak długo czekać w kolejce po pomoc. A jak wiadomo, w kwestii pomocy psychologicznej czas odgrywa najważniejszą rolę.

Psychoterapia Warszawa i inne miasta - jak i kiedy zwrócić się o pomoc, o psychoterapię indywidualną? Kiedy pomoże nam specjalista psychoterapii uzależnień?

Jeśli tylko cokolwiek niepokoi nas w naszym zachowaniu, samopoczuciu lub w zachowaniu i samopoczuciu naszych bliskich – dziecka, partnera, rodziców, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. W pierwszej kolejności można sięgnąć na przykład po telefon zaufania, a następnie wizytę w specjalistycznym gabinecie psychologicznym. Psycholog pomoże nam w ocenie sytuacji i zaleci odpowiednie leczenie w zależności od tego, czy będzie chodziło o nas samych, czy o bliską osobę. W przypadku bliskich może zalecić terapię indywidualną lub terapię grupową, terapię dla par lub inny sposób leczenia. Dostępne są także terapie w ramach leczenia uzależnień, w ośrodkach terapii uzależnień, dla osób uzależnionych od napojów alkoholowych, od narkotyków czy innych środków odurzających.

Coraz częściej z pomocy psychologa korzystają osoby dorosłe, które chcą wyjaśnić sposób swojego zachowania w życiu dorosłym, a mający poczucie, że źródło problemów tkwi w dzieciństwie. Psychoterapia indywidualna i terapia grupowa może w tym bardzo pomóc. Do psychologa warto udać się nie tylko wtedy, kiedy wiemy, że jesteśmy osobami uzależnionymi od alkoholu lub innych substancji odurzających, ale także kiedy czujemy, że powoli zaczynamy cierpieć na depresję lub inne zaburzenia psychiczne. Sięgnięcie po pomoc może uratować nam życie i sprawić, że poprawimy relacje z samym sobą oraz z własną rodziną i po prostu wyjdziemy na prostą.

W przypadku braku wolnych terminów lub gabinetu w okolicy, pomocny może być psycholog online. To stosunkowo nowa usługa, która rozwinęła się podczas pandemii i uratowała życie i zdrowie wielu osób. 

Psycholog dzieci i młodzieży - jak poszukać właściwy gabinet psychoterapii?

Podobnie jak w przypadku psychologa dla osób dorosłych, dla dzieci możemy szukać pomocy w poradniach psychologicznych działających w ramach NFZ oraz prywatnie. W przypadku konieczności udania się do psychologa dziecięcego czy gabinetu psychologii dziecięcej, możemy dostać pomoc w tak zwanych poradniach psychologicznych, często usytuowanych przy szkołach. Jest tam łatwiej o psychoterapię dzieci, dostęp do psychologa czy logopedy. Pomocy możemy szukać również w prywatnych gabinetach, w których psycholog dzieci udzieli nam odpowiedniej pomocy.

Co intrygujące i nieco przerażające coraz więcej dzieci musi korzystać z terapii uzależnień, szczególnie jeśli chodzi o uzależnienie od telefonów komórkowych czy Internetu. Dodatkowo dzieci w wieku dojrzewania zmagają się także z innymi problemami takimi jak niezrozumienie wśród rówieśników, prześladowanie i tak dalej. Dzieci te również wymagają pomocy psychologicznej. Niepokojący jest jednak fakt, że w systemie państwowej opieki zdrowotnej brakuje specjalistów mogących pomóc najmłodszym pacjentom. Niestety jesteśmy zmuszeni ratować się prywatnymi gabinetami psychologicznymi, a w tym przypadku nie wszystkich z nas na to stać, ponieważ leczenie w prywatnej gabinetach psychologicznych kosztuje. Na szczęście istnieje coraz więcej instytucji, które udzielają bezpłatnych porad dzieciakom potrzebującym pomocy psychologicznej. To ratuje te najuboższe dzieci z najniższych warstw społecznych. Dlatego pamiętajmy, aby wspierać wszelkie akcje dotyczące organizacji wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w Polsce. Psychoterapia dzieci to bardzo istotny problem w dzisiejszych czasach i warto mieć to na uwadze.