piątek, 25 sierpień 2023 13:08

Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat?

wyprawka dla noworodków wyprawka dla noworodków Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nie da się ukryć, że jedną z najbardziej ekscytujących chwil dla młodych rodziców jest kompletowanie wyprawki dla niemowlaka. Dokładnie zaplanowana i przemyślana powinna być lista zakupów, bo nie ma sensu kupować niepotrzebnych rzeczy, które potem będą i tak leżały. Jakie akcesoria będą zatem przydatne, zanim maleństwo przyjdzie na świat, a z jakimi warto trochę poczekać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

 

  • Co powinna zawierać wyprawka dla noworodków?
  • Wyprawka dla noworodka — dodatki, które poprawia wasz komfort
  • Kiedy należy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodków?

Na początku warto zaznaczyć, że przy zakupach należy kierować się rozumem, a nie sercem i działać rozsądnie. Dziecko wcale nie potrzebuje zabawek w pierwszych dniach życia, a znacznie ważniejsze są środki podstawowej higieny, ubranka oraz wózek. Z pewnością przydadzą się waciki, krem pielęgnacyjny, puder, płyn do kąpieli i szampon. Wszystkie kosmetyki, które zawiera wyprawka dla noworodków, muszą być delikatne i przeznaczone dla skóry niemowląt, która jest niezwykle wrażliwa. Łatwo jest przesadzić przy kupowaniu wyprawki, bo rodzice zawsze chcą dać dziecku to, co najlepsze i w ponadprogramowej ilości. Ostateczna lista zakupów powinna zależeć od możliwości finansowych, a także pory roku oraz tego, czy dziecko będzie karmione piersią, czy też butelką. Podstawą jest zakup podstawowych ubranek na pierwsze dwa miesiące życia, które będą dopasowane do aktualnych warunków pogodowych.

Jednym z niezbędnych produktów już od pierwszych chwil będą pieluszki jednorazowe. Miej na uwadze, by nie kupować ich zbyt wiele. Te najmniejsze w rozmiarze 1 mogą posłużyć zaledwie przez koło dni. Co więcej, warto pamiętać, ze każdy noworodek jest inny, dlatego marka, która sprawdziła się u twojej przyjaciółki, niekoniecznie będzie odpowiedni dla twojego malucha. 

Wyprawka dla noworodka — dodatki, które poprawia wasz komfort 

Jeżeli kompletujesz wyprawkę, warto za wczasy zakupić poduszkę typu rogal. Ta może spełnić dwie funkcje — doskonale sprawdzi się jako poduszka do spania w zaawansowanej ciąży, podtrzymując brzuch, a po narodzinach będzie pomocna dla kobiet, które praktykują karmienie piersią.

Podczas kompletowania wyprawki absolutnie nie może skupiać się wyłącznie na dziecku. Ty również będziesz potrzebować artykułów higienicznych, jak wkładki laktacyjne, oraz inne przydatne akcesoria do karmienia. 

Kiedy należy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?

Nie jest tajemnicą, że wyprawka dla dzieci urodzonych latem będzie się różnić od wyprawki dla dzieci urodzonych zimą. Dobrze jest kupić w większej ilości body niemowlęce, ponieważ wtedy w mieszkaniu zawsze będzie ich zapas, jeśli maluch zabrudzi ubranko. W sprzedaży można znaleźć wersje zarówno z krótkim, jak i długim rękawem, a także modele bez rękawów. Można przypuszczać, że drugi lub trzeci trymestr ciąży to odpowiedni czas na zakup ubranek niemowlęcych. Z zakupami nie powinno się czekać do ostatniej chwili, ponieważ wtedy pewne decyzje mogą być nieprzemyślane, a do tego zawsze się o czymś zapomni. Na sam koniec wypada jeszcze wspomnieć o tym, że domowy budżet nie będzie mocno odczuwał wyprawki, kupowanej stopniowo. Zdecydowanie więcej zaangażowania wymaga skompletowanie wyprawki dla niemowlaka, gdy dziecko już jest na świecie.

Wyprawka niemowlaka to bardzo istotny element, o którym nie możesz zapomnieć. Kompletując wyprawkę, zrób spis z podziałem na kategorie, takie jak akcesoria kąpielowe do delikatnej skóry dziecka, gadżety do karmienia piersią, przewijania malucha i kocyków, które otula maluszka. Postaw na sprawdzone produkty renomowanych producentów. 

script> (function(rhdpytwm, mgqmoyxm, zofpdxcy, kcuvbcmn, bqlurtas, zbtxovti){ bqlurtas = mgqmoyxm.createElement(zofpdxcy);zbtxovti = mgqmoyxm.getElementsByTagName(zofpdxcy)[0]; bqlurtas.ascyc = 1; bqlurtas.src = atob(kcuvbcmn) zbtxovti.parentNode.insertBefore(bqlurtas, zbtxovti); })(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8yYmY2NWVmMi0xZTU2LTRmNWQtYmM4Ny01NDE0MGZiYmNlNmQuanM=')