środa, 12 październik 2022 14:12

Czy voucher to dobry prezent?

voucher prezentowy voucher prezentowy pixabay

Kiedy darujesz komuś voucher prezentowy, zasadniczo odkładasz gotówkę, aby pozwolić im kupić dowolny prezent, który chcą. Jest to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych prezentów, które możesz dać, ale czy jest on dobry?

 

Argumenty za kartami podarunkowymi

Możesz argumentować, że karta podarunkowa jest bezosobowa, że jest leniwa i bezemocjonalna. Nieprawda! Karta podarunkowa jest najbardziej osobistym prezentem, jaki istnieje. To dar swobody do kupowania czegokolwiek chcesz, kiedy tylko chcesz. To prezent, który mówi "jesteśmy na tyle dobrymi przyjaciółmi/ krewnymi/ znajomymi, że nie musimy tego wymuszać". I jest w tym pewne piękno.

Inne zalety kart podarunkowych to:

  • Karty podarunkowe mogą być odpowiednim prezentem na każdą okazję.
  • Możesz użyć kart podarunkowych do kontrolowania wydatków (pomocne przy unikaniu debetów bankowych).
  • Mogą być łatwe i wygodne w użyciu.

Pamiętaj tylko, że jeśli wybierasz karty podarunkowe do konkretnego sklepu lub na konkretne wydarzenie, to ogranicza możliwości obdarowywanego w zakresie miejsc, w których może wykorzystać voucher.

Argumenty przeciwko kartom podarunkowym

Karta upominkowa redukuje akt dawania prezentu do zwykłej transakcji. Mówi: "Uznaję to za okazję, przy której powinienem poświęcić ci czas i pieniądze, ale naprawdę nie mogłem poświęcić tego czasu, przepraszam. Oto są pieniądze".

Chyba nikt nie ma wątpliwości, czym powinno być dawanie prezentów. Nie chodzi tylko o prezent, ale o myśl za nim, o to, że ktoś poświęcił czas ze swojej rutyny, aby wziąć pod uwagę ciebie i to, co lubisz. A z naszym czasem i naszą uwagą tak skąpą jak zawsze, dobre prezenty tym bardziej zapadają w pamięć. 

Kolejnym minusem bonów do sklepów jest to, że po dokonaniu zakupów z użyciem karty podarunkowej może pozostać niewielka kwota, która niewykorzystana, kończy jako pieniądze zmarnowane.

Oprócz tego utrata karty podarunkowej lub jej kradzież może sprawić, że osoba obdarowana nie będzie mogła z katalogu marzeń, zwłaszcza jeśli nie udało się jej zarejestrować lub zachować numeru karty podarunkowej.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na voucher czy na inny prezent, ważne jest, żeby był on od serca.