piątek, 17 grudzień 2021 10:04

Wskazania do wizyty u neurochirurga

neurochirurg neurochirurg - Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

sytuacje, które zmuszają nas do wizyt u specjalistów. Jednym z nich jest neurochirurg, i choć nie jest to lekarz pierwszego kontaktu, to często tylko on może pomóc w diagnozie i leczeniu schorzeń - często bardzo różnych i na tyle prozaicznych, że nigdy nie pomyślelibyśmy o nich w kategorii poważnych. Czym zajmuje się neurochirurg i jakie są wskazania do wizyty?

 

Kiedy wybrać się do neurochirurga?

Wskazaniem do wizyty u neurochirurga są często przypadłości na pozór prozaiczne, jak zawroty głowy, omdlenia, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Schody robią się, gdy od czasu do czasu doskwiera nam drętwienie kończyn, zdarza się stracić przytomność lub przewlekle bolą nas plecy.  

Bóle kręgosłupa wskazaniem do wizyty u neurochirurga

Jak widać, przypadłości będące wskazaniem do wizyty u neurochirurga są różne. Wynikać mogą także z kompletnie różnych przyczyn. Dlatego, co robić, gdy nadwyrężony kręgosłup boli i domaga się uwagi? Przy ostrym bólu nie obejdzie się bez szybkiej i fachowej pomocy. Neurochirurg zacznie leczenie od farmakologii, następnie zapewne wprowadzi do terapii masaże, zabiegi, fizjoterapetyczne ćwiczenia. Jeżeli jednak pojawi się problem z chodzeniem, a ból stanie się nie do zniesienia, zaś leczenie zachowawcze i rehabilitacyjne nie da upragnionego efektu, może okazać się, że niezbędna będzie operacja. O tym właśnie decyduje specjalista neurochirurg

neurochirurg

neurochirurg

Z migreną do neurochirurga?

Niektóre dolegliwości mogą być spowodowane stanem napięcia nerwowego. Coraz więcej osób skarży się na ból głowy. Migreny stały się niemal codziennością, zwłaszcza wśród osób pracujących. Często jednak zdarza się, że owe bóle powodują nudności, wirowania lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tym bardziej nie powinno się ich lekceważyć. W przypadku częstych nawrotów migren należy, skąd się biorą. Przyczyn może być wiele, lecz równie dobrze może to być winą schorzeń kręgosłupa, zwłaszcza jeżeli ból głowy obejmuje potylicę i kark, nasilający się przy kręceniu głowy lub jej odchyleniu i towarzyszą temu zawroty głowy. Niemniej jednak, sami nigdy nie powinniśmy stawiać sobie diagnozy. Gdy głowa boli - często i bardzo - należy zwrócić się o poradę do neurochirurga. 

Kiedy warto zgłosić się do neurochirurga?

Do neurochirurga trafiamy, gdy leczenie farmakologiczne zawiodło, a zachodzi potrzeba interwencji chirurgicznej. Pamiętajmy jednak o tym, że wizyta u neurochirurga nie zawsze musi kończyć poważną diagnozą. Choć w wielu przypadkach wymagane może być bardziej zaawansowane leczenie, tak w większości neurochirurg może rozwiać nasze wątpliwości i zapewnić nas o dobrym stanie naszego zdrowia. Zgłaszajmy się na wizyty lekarskie i niezbędne badania. W tak niełatwym czasie zatroszczmy się o swoje zdrowie. Różnorodne procedury diagnostyczne, w neurochirurgii opierają się na ocenie naszego zdrowia fizycznego lub poszczególnych narządów. Pomóc w tym może diagnostyka obrazowa. To ona umożliwia neurochirurgowi postawienie diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Nie lekceważmy zatem żadnych dolegliwości. Niezależnie od tego, czy dokucza nam ból głowy, kręgosłupa lub kończyn.