Jednak poważniejsze jej stadia mogą nawet zagrażać życiu, gdyż mogą m.in. powodować skurcze krtani, a także dysfunkcje mięśnia sercowego. Jakie dokładnie są objawy tężyczki i w jaki sposób się ją leczy?
Tężyczka – co to takiego?
Tężyczka to ogólna nazwa na zespół objawów chorobowych związanych z układem nerwowym. Dotyczy dokładnie mięśni i ich pracy. Chodzi tutaj o niekontrolowane i częste skurcze czy drżenia. Może pojawić się także mrowienie. Najczęściej osoby cierpiące na tężyczkę wskazują na drętwienie w okolicach ust i skurcze mięśni. Do częstych objawów zalicza się także drżenie i mrowienie odczuwalne w stopach i dłoniach. W cięższym przebiegu tężyczki mogą pojawić się także takie objawy jak drgawki, zaburzenia pracy serca czy skurcze krtani.
Jakie są główne przyczyny i objawy tężyczki?
Tężyczka może mieć postać jawną lub utajoną. Pierwsza związana jest z niedoborem wapnia, druga magnezu. W przypadku tężyczki jawnej do głównych objawów zalicza się m.in. drętwienie i mrowienie palców dłoni i stóp oraz drętwienie okolic ust, wskazuje się także na skurcze mięśni kończyn oraz mięśni twarzy. W przypadku tężyczki utajonej wskazuje się m.in. na zaburzenia koncentracji, bezsenność, zmęczenie, napady paniki i lęków czy zasłabnięcia. Dodatkowo utajonej tężyczce może towarzyszyć także drętwienie twarzy, kłucie w okolicy przedsercowej, nadmierna potliwość czy sztywność mięśniowa.
Jak się leczy tężyczkę?
W celu wyleczenia tężyczki należy udać się do specjalisty. W tym przypadku będzie to neurolog. Tężyczka może nie tylko powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, ale także w niektórych przypadkach zagrażać życiu. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Jednym z badań, które pozwalają na wykrycie tężyczki jest tzw. próba tężyczkowa. Jest to badanie, które polega na umieszczeniu igły w mięśniu międzykostnym grzbietowym w dłoni. Badanie trwa około 15 minut i podzielone jest na części. Pierwsza, w czasie której zaciska się rękaw ciśnieniomierza na ramieniu trwa 7 minut. Następnie badany musi szybko i głęboko oddychać. Kolejne 8 minut badania to stopniowe zwalnianie ucisku rękawa oraz powrót do normalnego oddychania. Badanie nie jest bolesne, ale może powodować nieprzyjemne odczucie. Przed badaniem (kilka dni wcześniej) ważne jest to, aby nie przyjmować preparatów mogących zawierać magnez, wapń, a także witaminę D.