piątek, 29 lipiec 2022 18:04

W jakich przypadkach należy udać się do kliniki ortodontycznej?

Klinika ortodontyczna Klinika ortodontyczna Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Bardzo wiele osób niestety nie ma do końca prostych zębów i potrzeba jest często założenia aparatu na zęby, dzięki czemu stan naszego uzębienia się poprawi.

Ortodonta na pierwszej wizycie dokładnie oceni nasze zęby i wprowadzi w naszym przypadku optymalne leczenie. Trzeba powiedzieć, że najprawdopodobniej czeka pacjenta kilka wizyt w klinice, aby uzyskać oczekiwany efekt. Można przed wyborem ortodonty sprawdzić opinię o jego pracy w Internecie. 

Kiedy najlepiej udać się do ortodonty?

Tak naprawdę każdego dziecko powinno jak najszybciej udać się do ortodonty. Najlepiej, aby rodzic udał się na wizytę do tego specjalisty, gdy dziecko ma już około trzech lat, ale nie powinno to być później niż, gdy pociecha ma siedem lat.  Trzeba pamiętać, że nieprawidłowy zgryz może spowodować wcześniejsze wypadnięcie zębów, ale krzywy zgryz może przyczyniać się do częstszych bólów głowy, Zaburzeń równowagi, czy może wywołać szum w uszach. Należy pamiętać, że kiedy zęby znajdują się w odpowiednich miejscach to zmniejszamy ryzyko wystąpienia u nas chorób przyzębia i możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się próchnicy. 

Zbyt ściśnięte zęby mogą spowodować paradontozę, dlatego warto kontrolować je raz na jakiś czas u ortodonty, aby wykonać ewentualną potrzebną korekcję. Efektem tej choroby może być zanik kości i utrata zębów, a tak naprawdę, aby uniknąć takiego stanu wystarczy wprowadzenie nawet mało skomplikowanego leczenia ortodontycznego. Nie należy zwlekać z wizytą u tego specjalisty, gdy mamy nienaturalnie wysuniętą bródkę, czy występują u nas jakaś asymetria w rysach twarzy. Klinika ortodontyczna będzie bardzo dobrym miejscem w momencie, gdy zobaczymy u siebie duże szpary między zębami lub dochodzi w szczęce do stłoczenia się zębów. 

Czym dokładnie zajmuje się ortodoncja i jakie wady można skorygować przy jej udziale?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która przede wszystkim zajmuje się leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo- twarzowych. Przy pomocy tej profesji możemy też skorygować jakieś nieprawidłowości zębowe. Leczenie ortodontyczne pozwala na poprawę naszego uśmiechu, ale również daje szansę na usunięcie pojedynczych problemów z uzębieniem.  Klasyczne leczenie tego typu trwa od pół roku do dwóch lat, ale wiadomo, że czas jest zależny do tego w jakim stanie mamy swoje uzębienie oraz w jakim stopniu mamy uszkodzony zgryz.  Ortodonta może nam założyć aparaty stałe lub ruchome w zależności od tego jaki jego typ będzie korzystniejszy dla leczenia naszych zębów. 


Do ortodonty należy udać się jak zobaczymy jakieś niepokojące objawy u siebie lub nasz dentysta stwierdzi, że potrzebujemy konsultacji u tego typu specjalisty. Dobrze przeprowadzone leczenie pozwoli nam się cieszyć prostymi zębami przez praktycznie resztę swojego życia, jeżeli będziemy o nie dobrze dbać i przestrzegać zaleceń ortodonty nawet, kiedy zdejmiemy aparat z zębów.