czwartek, 28 lipiec 2022 09:36

Periodontolog – czym się zajmuje?

Piosik Stomatologia Piosik Stomatologia pexels

Periodontologia to dział stomatologii, obejmujący choroby przyzębia oraz schorzenia błon śluzowych jamy ustnej. Lekarze zajmujący się tą dziedziną odpowiadają za terapię przede wszystkim paradontozy, zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia.

Ich zadaniem jest zapobieganie, diagnostyka oraz leczenie. Przechodzą oni specjalistyczne szkolenia z periodontologii i oferują szeroką gamę zabiegów w zakresie chirurgii periodontologicznej czy implantologii. Dowiedz się, jak wygląda wizyta u periodontologa.

Objawy – kiedy udać się do periodontologa?

Do najczęstszych objawów chorób przyzębia można zaliczyć długotrwałe krwawienia dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, obrzęki w jamie ustnej, wrażliwość na słone i słodkie pokarmy, a także ruszanie się zębów. Bardzo często ignorowanym objawem jest też suchość w jamie ustnej oraz nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli takie stany utrzymują się przez długi czas, to nie należy ich lekceważyć. Im wcześniej odwiedzi się specjalistyczny gabinet, taki jak klinika Piosik Stomatologia, to może to znacznie skrócić proces leczenia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń.

Wizyta u periodontologa – jak wygląda?

Pacjenci kierowani są do periodontologa zazwyczaj przez dentystę, kiedy ten uznaje, że leczenie konkretnych dolegliwości wykracza poza jego kompetencje. Niestety terapia większości takich schorzeń nie kończy się po jednej wizycie. W większości przypadków leczenie to długi proces. Pierwsza wizyta skupia się na rozpoznaniu choroby i wykonaniu podstawowych zabiegów higienizacyjnych. Dodatkowo przy pomocy specjalnej sondy dokładnie określa się stan przyzębia.

Periodontolog korzysta z zaawansowanych technologii np. badań radiologicznych, zdjęć pantomograficznych czy też tomografii stożkowej. Pozwalają one przeprowadzić szczegółową diagnozę chorób przyzębia. Lekarz stomatolog może również korzystać z testów biologicznych, które określają ilość bakterii, wywołujących stany zapalne.

Periodontologia – zabiegi i leczenie

W przypadku wystąpienia chorób przyzębia na początku wykorzystuje się zabiegi polerowania oraz usuwania kamienia nazębnego. Dodatkowo zęby pokrywane są specjalnym preparatem, który chroni uzębienie. Następie periodontolog ocenia stan jamy ustnej pacjenta, diagnozuje przyczyny schorzeń i zaleca odpowiednie produkty do higieny.

Jeśli stan pacjenta nie ulega poprawie, periodontolog wdraża poważniejsze, bardziej skomplikowane sposoby terapii. Zwykle jest to leczenie protetyczne lub chirurgia periodontologiczna. Oczywiście złożone zabiegi wydłużają proces leczenia i zwiększają też jego koszty.

Choroby przyzębia – zapobieganie nawrotom

Po leczeniu różnych chorób przyzębia bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim należy dokładnie czyścić zęby szczoteczką z miękkim włosiem oraz stosować nić dentystyczną, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i regularne usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego pozwalają całkowicie wyleczyć zapalenie dziąseł. Nieprzestrzeganie zaleceń może prowadzić do nieodwracalnej paradontozy.