piątek, 02 wrzesień 2022 11:01

Czy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Leczenie ortodontyczne Leczenie ortodontyczne pexels

Rozważasz założenie aparatu ortodontycznego i zastanawiasz się, jak wygląda leczenie? Dowiedz się, na czym dokładnie ono polega, kiedy warto z niego skorzystać oraz w jakich przypadkach trzeba zdecydować się na takie rozwiązanie. 

 

Założenie aparatu ortodontycznego – czy warto?

Leczenie ortodontyczne to najbardziej sprawdzony sposób na uzyskanie prostego uśmiechu. W obecnych czasach piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Ze względu na to wiele osób z wadą decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Leczenie pozwala nie tylko na wyprostowanie zgryzu, ale umożliwia również korektę nieprawidłowości. Dzięki temu można poprawić funkcjonowanie narządu żucia, a także polepszyć napięcie mięśni żuchwy. Takie działania nie tylko wpływają na estetyczny wygląd zębów, ale zmniejszają ryzyko powstawania próchnicy czy chorób przyzębia. 

U osób dorosłych aparat ortodontyczny zakłada się zazwyczaj w przypadku pojawienia się wad zgryzu. Wskazany jest on również w przypadku pojawienia się paradontozy, wady wymowy, bólu żuchwy czy głowy. Leczenie wdrażane jest także u osób, które cierpią na pękające zęby. Dzieci najczęściej wymagają rehabilitacji w przypadku seplenienia lub posiadania wysuniętego podbródka.  

Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć?

Aparat ortodontyczny zakładany jest w dwóch wersjach. Może on być w formie stałej lub ruchomej. Ostateczną formę dobiera lekarz specjalista, dostosowując ją do indywidualnych cech i potrzeb pacjenta. 

Aparat stały

Aparat stały umieszczany jest na zębach na cały okres leczenia ortodontycznego. Jest on złożony ze specjalnych pierścieni, które przyczepiane są do zębów trzonowych oraz zamków, przyklejonych do powierzchni szkliwa. Dwa elementy połączone są łukami leczniczymi, które najczęściej tworzone są ze stali nierdzewnej. Leczenie za pomocą aparatu stałego przeznaczone jest zazwyczaj dla młodzieży lub osób starszych. Należy również wspomnieć, iż ze względu na sposób noszenia, element jest widoczny przez cały czas. W trakcie jego działania należy odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Wymaga to starannego szczotkowania poszczególnych części aparatu w celu usunięcia wszelkich pozostałości po jedzeniu.  

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy jest zbudowany z płyty akrylowej i elementów z drutu stalowego. Tworzy się go na specjalne zamówienie, dlatego iż wymaga odpowiedniego dostosowania do jamy ustnej konkretnego pacjenta. To umożliwia idealne dopasowanie elementu do łuków zębowych, co zwiększa efektywność leczenia. Najczęściej aparat ruchomy zakładany jest dzieciom. Jego zaletą jest możliwość wyjęcia z jamy ustnej w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że do uzyskania prostych zębów, konieczne jest stosowanie się do jego regularnego noszenia. Nie jest to jednak zbyt skomplikowane. Aparat ruchomy należy umieścić w jamie ustnej tak, aby płyta akrylowa znajdowała się na podniebieniu, a stalowe elementy oplatały zęby. Dodatkowo możliwa jest regulacja w celu zwężania lub rozszerzania łuku zębowego za pomocą śrub. Czynność tę należy jednak wykonywać wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Gdzie założyć aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny zakłada się w specjalnym gabinecie przez lekarza ortodontę. Ze względu na to, iż leczenie trwa przez dłuższy czas, dobrze jest wybrać sprawdzonego specjalistę. Pierwszym etapem, poprzedzającym jakiekolwiek działania ortodontyczne, jest konsultacja u stomatologa. Można ją wykonać między innymi w klinice AllSmiles Dental. Specjalista ma za zadanie oczyścić zębów z kamienia i wyleczyć wszelkie ubytki. Tylko wtedy można rozpocząć leczenie aparatem.