poniedziałek, 30 listopad 2020 11:17

Pierwszy dyżur w pogotowiu ratunkowym? Sprawdź, jak się przygotować!

umundurowanie ratownika medycznego umundurowanie ratownika medycznego

Czeka Cię pierwszy dyżur w pogotowiu ratowniczym? Rozwiej towarzyszące Ci obawy, odpowiednio przygotowując się do rozpoczynającej się służby! Cztery praktyczne porady i wskazówki pozwolą Ci bez zbędnego stresu wkroczyć na nową zawodową ścieżkę! Zestaw odzieży i koszulki ratownicze już na Ciebie czekają? Zatem – powodzenia!

 

Odpowiednio wcześnie poznaj miejsce pracy

Z pewnością nie chcesz spóźnić się na pierwszy dyżur. Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się stacja, w której będziesz pełnił służbę, koniecznie wybierz się tam wcześniej. Kontaktując się z przyszłym kierownikiem, ustalisz odpowiednią porę na taką wizytę i zyskasz czas nie tylko na poznanie lokalizacji, ale także – przyszłych współpracowników i zaplecza socjalnego. To także doskonały moment na zadanie nurtujących Cię pytań.

Koniecznie odśwież wiadomości

Już wiesz, jak wygląda miejsce, w którym rozpoczniesz służbę? Czas odświeżyć wiadomości! Sięgnij po materiały, które zgromadziłeś w trakcie studiów i raz jeszcze przypomnij sobie to, czego się nauczyłeś. Powtórka z teorii to najlepsze, co możesz zrobić!

Zadbaj o profesjonalny wygląd - pamiętaj też o koszulce ratowniczej!

Odzież ratownicza musi wyróżniać się funkcjonalnością, gwarantować maksymalną swobodę działania i być łatwa w pielęgnacji. Jednym słowem – musi dotrzymać Ci kroku także podczas najtrudniejszych akcji. Warto pamiętać, że umundurowanie ratownika medycznego obejmuje także koszulki ratownicze. Jakie wymagania powinna spełniać ta część garderoby?

Koszulka ratownicza musi być uszyta z wysokogatunkowej bawełny, zapewniającej maksymalny komfort noszenia. Co więcej – dzianinowy materiał musi być odporny na odkształcenia, także podczas prania w wysokiej temperaturze. Musisz jednak pamiętać, że koszulki ratownicze muszą być starannie oznakowane – w sytuacji, gdy zdejmiesz kurtkę, to właśnie one będą informowały o pełnionej przez Ciebie funkcji.

Zanim zaczniesz, poproś o zaprezentowanie wyposażenia karteki

Praca ratownika medycznego wymaga doskonałej znajomości zawartości karetki. Zanim zaczniesz służbę, koniecznie poproś o zaprezentowanie wnętrza samochodu. Staraj się zapamiętać jak najwięcej – dzięki temu Twoje działanie w czasie pierwszej akcji ratunkowej będzie sprawniejsze, a załoga będzie mogła na Tobie polegać!

Już wiesz, co musisz zrobić, by czuć się pewnie podczas pierwszego dyżuru? Pamiętaj, że jeśli coś okaże się niejasne, zadawanie pytań będzie konieczne! Zdecydowanie lepiej upewnić się kilkukrotnie, jak wykonać konkretną czynność, niż popełnić błąd – zwłaszcza że w Twojej pracy najczęściej chodzi o ludzkie zdrowie lub życie!