piątek, 23 październik 2020 10:31

Dentysta dla najmłodszych, czyli stomatologia dziecięca

stomatologia dziecięca stomatologia dziecięca

Etap, kiedy dziecko nie ma zębów, przemija bardzo szybko, ponieważ pierwsze zęby mleczne wyżynają się już około 6 miesiąca życia. Dla wielu rodziców okres ten jest dość trudny, ponieważ ból przy wyżynaniu się zębów mlecznych bardzo doskwiera niemowlakom.

Warto jednak podkreślić, że już od pierwszych mlecznych jedynek powinniśmy dbać o zęby naszych dzieci, ponieważ jest to niezwykle istotne. Dlaczego właściwa stomatologia dziecięca jest tak ważna i kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym?

Dzielny pacjent, czyli dlaczego warto zabrać dziecko do dentysty jak najwcześniej?

Wydawać mogłoby się, że wizyta u dentysty z dzieckiem powinna być przeprowadzona wtedy, gdy dziecku zaczną ruszać się zęby mleczne. Nic bardziej mylnego, ponieważ złe prowadzenie zębów mlecznych może prowadzić do próchnicy, która potrafi uszkodzić zęby stałe. Dlatego też oswajanie dziecka z dentystą i samym gabinetem stomatologicznym jest niezwykle ważne i potrzebne już od najmłodszych lat. Oczywiście nie jest to łatwe, gdyż dzieci w wieku 2-3 lat czują duży lęk separacyjny i bardzo często boją się nowych miejsc i nowych osób. Z tego powodu, aby oswoić dziecko z dentystą i gabinetem stomatologicznym wykonuje się tak zwane wizyty adaptacyjne. Podczas takiej wizyty dziecko zapoznaje się z otoczeniem, gabinetem, dentysta pokazuje mu różne narzędzia i przyrządy stomatologiczne – w takich wizytach chodzi o to, by maksymalnie przekonać dziecko o tym, że nie ma się czego bać w gabinecie dentystycznym.

Dlaczego właściwy stomatolog dziecięcy jest tak ważny?

Jednym z kluczowych czynników, które sprawią, że dziecko nie będzie bało się wizyt w gabinecie stomatologicznym jest właściwy stomatolog. Dentysta z dobrym podejściem do dzieci jest w stanie zjednać sobie takich najmłodszych pacjentów i sprawić, że wizyty będą odbywały się w miłej i przyjemnej atmosferze. Jest to niezwykle ważne, by dziecko nie miało traumy, która może rzutować na całe jego dorosłe życie. Jeśli chodzi o stomatologie dziecięcą, to jednym z najwyższych poziomów w Polsce może pochwalić się Klinika Akademia Stomatologii z Łodzi. Więcej informacji możesz znaleźć na https://klinikastomatologii.eu/stomatologia-dziecieca/.