Czym jest astygmatyzm, jak go diagnozować oraz leczyć?
Astygmatyzm – popularna wada wzroku
Astygmatyzm (inaczej niezborność rogówkowa) wynika głównie z nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki. W efekcie do oka wpada wiązka światła, która ulega rozproszeniu, tworząc na siatkówce obraz niepunktowy. Osoba z tą wadą widzi więc w sposób rozmyty i nieostry, niezależnie od odległości. Ma ona problem zarówno z czytaniem książki, jak i dostrzeganiem szyldów sklepowych z daleka. Charakterystycznym objawem astygmatyzmu są zaburzenia poczucia przestrzeni oraz widzenie linii prostych jako krzywych. Nieleczony astygmatyzm zwykle powoduje bóle głowy i zmęczenie. Przyczyny astygmatyzmu nie są do końca znane. Na pewno dużą rolę odgrywa genetyka. Może on również wystąpić na skutek uszkodzeń mechanicznych.
Jak diagnozować astygmatyzm?
Zamazane widzenie powinno być impulsem do odwiedzenia gabinetu okulisty lub optometrysty aby poprawnie zdiagnozować astygmatyzm. Lekarz przeprowadzi wówczas specjalistyczne badanie. Wykorzystuje się do tego profesjonalne urządzenia – autokeratorefraktometry, które służą do pomiaru refrakcji oka i krzywizny rogówki. Często są one produkcji renomowanej firmy MDT. Są one bardzo dokładnie, a jednocześnie wykonują pomiar zaledwie w kilka sekund. Autokeratorefraktometry martki MDT wyposażone są w system auto-naprowadzania i dotykowy ekran. Sprawiają one, że badanie przebiega szybko oraz bezboleśnie.
Jak leczyć astygmatyzm?
Sposobem leczenia astygmatyzmu jest zabieg laserem okulistycznym. Aby go przeprowadzić, pacjent musi mieć ponad 20 lat, nie może być także przeciwwskazań do wykonania tego typu zabiegu. Najczęściej stosowane metody to PRK, LASEK i LASIK. Koszty operacji mieszczą się w graniach 3000-5000 zł. Istnieje także możliwość korekcji wady za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. W obu przypadkach stosuje się soczewki toryczne, które cechują się odmiennymi mocami refrakcyjnymi w przekroju pionowym i poziomym,
Astygmatyzm to uciążliwa wada wzroku, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, jest ona łatwa i szybka do zdiagnozowania. To z kolei oznacza, że niemal od razu można przystąpić do jej korygowania. Nie każdy decyduje się na zabieg laserowy. Okulary lub soczewki są prostym, a zarazem skutecznym sposobem niwelowania zniekształceń powodowanych astygmatyzmem.