Pierwszym krokiem do skutecznego leczenia ortodontycznego jest jednak wizyta w gabinecie stomatologicznym – każdy dentysta w Krakowie jest bowiem w stanie ocenić zgryz dziecka, a w razie potrzeby, skierować małego pacjenta do ortodonty.
Kiedy zbadać zgryz dziecka? Kiedy jest najlepszy czas na leczenie ortodontyczne?
Każdy dentysta w Krakowie zaleca, aby dzieci regularnie odwiedzały jego gabinet. Rodzice powinni planować wizyty nie tylko w sytuacji, kiedy z ząbkami ich pociechy dzieje się coś niepokojącego. W przypadku najmłodszych pacjentów szczególnie ważna jest bowiem profilaktyka, która pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz wdrożenie stosownego leczenia. Profilaktyka nie ogranicza się jednak wyłącznie do kontroli stanu zębów – ważne jest także regularne badanie zgryzu.
Podczas wizyty kontrolnej, która w przypadku dzieci powinna odbywać się co ok. 6 miesięcy, dentysta w Krakowie dokładnie ogląda ząbki oraz przy okazji sprawdza, czy zgryz rozwija się prawidłowo. Bardzo często podczas takiej wizyty pada zalecenie konsultacji ortodontycznej. Większość dzieci cierpi bowiem na mniejsze lub większe nieprawidłowości w rozwoju zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego. Do ortodonty warto udać się jednak nie tylko w sytuacji, kiedy dentysta wyda takie zalecenie – warto umówić się na wizytę niezależnie od tego, aby sprawdzić stan zgryzu naszego dziecka.
Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się w okolicach 2. roku życia dziecka. Najpóźniej gabinet należy natomiast odwiedzić w okolicach 7. roku życia, kiedy proces ząbkowania jest już zakończony. W czasie wizyty lekarz dokładnie obejrzy ząbki dziecka oraz oceni rozwój jego zgryzu. W razie potrzeby, zaproponuje także odpowiednie leczenie ortodontyczne. W przypadku dzieci jest ono zwykle krótsze i mniej inwazyjne niż w przypadku młodzieży i osób dorosłych.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne u dzieci?
Każdy dentysta w Krakowie zachęca, aby odwiedzić z dzieckiem ortodontę nie bez powodu. Ładne i równe zęby to swoista wizytówka każdego człowieka. Zęby mają także niebagatelny wpływ na kształtowanie się poczucia własnej wartości, a także na relacje z rówieśnikami. Nie należy więc nigdy odkładać decyzji o leczeniu ortodontycznym dziecka na bliżej nieokreśloną przyszłość, tylko możliwie jak najszybciej podjąć taką decyzję, aby nasza pociecha mogła z pięknym uśmiechem wkroczyć w okres dojrzewania, a później w dorosłość.
Leczenie ortodontyczne u dzieci najczęściej odbywa się za pomocą aparatów ruchomych. Należy nosić je przez określoną liczbę godzin na dobę i zdejmować na czas posiłku. W późniejszym wieku i w przypadku bardziej złożonych i skomplikowanych wad zgryzu stosowane są natomiast aparaty stałe.
Artykuł powstał we współpracy z Dento Centrum - Twój zaufany dentysta Kraków.